• SEPA

        •  

          Článok zo stránky  http://www.kurzy-online.sk/platby-prevody/sepa-platby-prevody/

          SEPA platby a prevody

          SEPA, platby a prevody v eurách v rámci EÚ, ich náležitosti, výhody a platobné nástroje. Zmeny SEPA po 1.2.2014

          Od 1. februára 2014 nastane zmena pravidiel pri domácom bezhotovostnom platobnom styku, ktorá sa dotkne všetkých, ktorí využívajú bankové účty. Zmeny vyplývajú z novej európskej legislatívy SEPA a budú záväzné pre všetkých, t. j. pre banky aj pre klientov. Od 1. februára 2014 budú spotrebitelia a firmy krajín SEPA posielať zahraničné platby a inkasá v eurách za rovnakých podmienok ako v rámci domácich platieb. SEPA (Single Euro Payments Area) je integrovaný európsky platobný priestor, kde sú unifikované platobné operácie v eurách realizované rovnako ľahko, rýchlo a efektívne ako v rámci domácej krajiny. Ide o platby v mene EUR do SEPA krajín (pozri zoznam nižšie) so správne zadanými zahraničnými kódmi IBAN, BIC (pozri vysvetlenie v článku Bezpečné zahraničné platby a prevody), s kódom spoplatnenia „SHA“ a s ostanými náležitosťami. Banka platiteľa a príjemcu musia mať sídlo na území SEPA integrovaného priestoru.

          SEPA systém pre zahraničné prevody v mene EUR v rámci SEPA krajín bol spustený už pred pár rokmi, aby mali banky dostatok času na prípravu. Podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a rady EÚ všakod 1. februára 2014 SEPA platby nahradia aj súčasné domáce platobné nástroje. Po tomto dátume bude medzinárodné číslo účtu IBAN povinné pre všetky transakcie, ako domáce tak aj cezhraničné. Swiftový kód BIC sa pri cezhraničných platobných transakciách bude uvádzať do 1. februára 2016.

          Prečo využívať SEPA platby do 1.2.2014: 

          • SEPA platby sa realizujú oveľa rýchlejšie a efektívnejšie ako zahraničné platby medzi jednotlivými štátmi
          • neúmerné rozdiely v oblasti poplatkov, ktoré klienti bánk platia za zahraničné platby v porovnaní s domácimi.

          Výhody SEPA platieb: spoločné štandardy, vyššia efektivita, rýchlejšie zúčtovanie, zjednodušené spracovanie platobných transakcií, nižšie sadzby prevodov, uľahčenie prístupov na nové trhy, ... 

          Integrovaný SEPA priestor: 
          SEPA zahrňuje 27 členských štátov EÚ: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Španielsko, Veľká Británia, Švédsko a štáty Nórsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Island, Monako a San Marino. 

          Pravidlá SEPA ďalej dobrovoľne akceptujú tieto krajiny a autonómne oblasti: Francúzska Guayana, Guadeloupe, Martinik, Reunion, Gibraltár, Azory, Madeira, Kanárske ostrovy, Ceuta a Melila, Alandské ostrovy, Mayotte, Sv. Bartolomej, Sv. Martin, Saint Pierre a Miquelon. 

          SEPA prevody môžu byť prevádzané iba do tých bánk, ktoré prispôsobili svoj platobný styk SEPA štandardom. Prevody do iných bánk sú považované za bežné zahraničné prevody v EUR. Zoznam SEPA bánk je zverejnený na stránkach európskej platobnej rady EPC (epc.cbnet.info)