• V. Výchovné opatrenia

• Výchovnými opatreniami sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.

Za vzorné správanie, za mimoriadny prejav aktivity, za statočný čin a pod. môže riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie.

Naopak, za závažné a opakované previnenie proti školskému poriadku môže riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade udeliť žiakovi niektoré z opatrení vo výchove – napomenutie alebo pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy, podmienečné vylúčenie, vylúčenie.

Pochvaly a iné ocenenia, ako aj opatrenia vo výchove, sa zaznamenávajú žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu.

Závažnosť priestupkov posudzuje po ich predchádzajúcom dôkladnom prešetrení triedny učiteľ a navrhované opatrenia konzultuje s vyučujúcimi, výchovným poradcom a vedením školy. O udelených opatreniach informuje triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka.

a) pochvala triednym učiteľom môže byť udelená napr. za:

• výrazné zlepšenie prospechu
          • výbornú dochádzku do školy – 0 vymeškaných hodín
          • reprezentáciu školy
          • činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností

b) pochvala riaditeľom školy môže byť udelená napr. za:

• výborný prospech a príkladný prístup k štúdiu
          • úspešnú reprezentáciu školy
          • činnosť v prospech školy nad rámec svojich povinností
          • nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou

Opatrenia na posilnenie disciplíny

a) napomenutie triednym učiteľom za jednorazové porušenie vnútorného poriadku školy napr. za:

• neskorý príchod na vyučovanie
          •  ústnu sťažnosť kolegov prednesenú na pedagogickej rade
          • neprezutie sa v priestoroch školy (žiak je povinný prezúvať sa počas celého školského roka)
          • neplnenie povinnosti týždenníkov
          • iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom
          • úmyselné narúšanie vyučovacej hodiny žiakom
          • nevhodné vystupovanie žiaka voči učiteľovi alebo spolužiakovi

b) pokarhanie triednym učiteľom napr. za:

• za 3 a menej hodín neospravedlnenej absencie
          • za opakujúce sa priestupky uvedené v časti a)

c) pokarhanie riaditeľom školy môže byť uložené napr. za:

• neospravedlnenú absenciu od 4 - 8 vyučovacích hodín
          • podvádzanie
          • fajčenie, požívanie alkoholických nápojov a iných druhov návykových látok v školských priestoroch a na školských akciách
          • opakujúce sa neslušné správanie voči spolužiakom, vyučujúcim, alebo zamestnancom školy
          • opakujúce sa priestupky uvedené v bode a)
          • úmyselné poškodzovanie školského zariadenia

Podmienečné vylúčenie zo štúdia sa ukladá za 35–60 hodín neospravedlnenej absencie, za zvlášť závažné priestupky žiaka voči VPŠ, všeobecne platným predpisom a nariadeniam a proti zásadám slušného správania sa. Riaditeľ školy určí podmienečne vylúčenému žiakovi skúšobnú lehotu, a to najdlhšie na jeden rok. Ak sa žiak v skúšobnej lehote osvedčí, upustí sa od vylúčenia, ak sa dopustí ďalšieho závažného previnenia, riaditeľ žiaka vylúči zo štúdia.

Vylúčenie zo štúdia sa ukladá podmienečne vylúčenému žiakovi za závažné porušenie vnútorného poriadku školy.

Hodnotenia a klasifikácia správania

Postup upravuje Metodický pokyn MŠ SR č. 21/2011 platný od 1. mája 2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl. Klasifikáciu správania navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s vyučujúcimi žiaka a schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení VPŠ a dodržiavanie stanovených pravidiel správania, ľudských práv a práv dieťaťa, dodržiavanie mravných zásad správania v škole a na verejnosti počas aktivít súvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom.

Správanie žiaka sa klasifikuje podľa nasledovných kritérií:

a) stupňom 1 – veľmi dobré sa žiak klasifikuje, ak dodržiava ustanovenia vnútorného poriadku školy; dodržiava morálne zásady a pravidlá spolunažívania v kolektíve a vo vzťahu k učiteľom; ojedinele sa môže dopustiť menej závažných previnení

b) stupňom 2 – uspokojivé sa žiak klasifikuje za:

• neospravedlnenú absenciu od 9 do 24 vyučovacích hodín
          • prinášanie do školy alebo na činnosti organizované školou veci a predmety ohrozujúce zdravie žiakov a učiteľov
          • úmyselné poškodenie zariadenia školy
          • opakované fajčenie
          • užívanie alkoholických nápojov  a iných druhov návykových látok v priestoroch školy a pri všetkých činnostiach organizovaných školou vo vyučovacom čase aj mimo neho
          • prejavy rasovej, náboženskej či inej neznášanlivosti
          • za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči pracovníkom školy
          • iné závažné previnenia voči VPŠ

c) stupňom 3 – menej uspokojivé sa žiak klasifikuje za: