• ZENIT v programovaní: kategória A (3. - 4 . ročník)

• Ing. Ivan Spiššák

Školské kolo

1. Martin Jediný (oktáva), počet bodov 155

2. Martina Sabová (oktáva), počet bodov 146

3. Martin Tomašovič (3.A), počet bodov 107

Krajské kolo

4. Martina Sabová

7. Martin Jediný

• 2. miesto vo futsale ZŠ

• 2.miesto vo futsale žiakov základných škôl z 13 učastnikov. Chlapcom gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. Reprezentovali: Bíly Adam, Čermák Dominik, Ráček Matúš, Kopiar Lukáš, Kečkéš Richard, Oslej Marek, Jediný Patrik.

• Škola v divadle alebo Divadlo Jána Palárika v škole

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

16. 12. 2019 druhý ročník navštívil predstavenie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút.

17. 12. 2019 tercia navštívila predstavenie Malý princ.

90 študentov II. A, II. B, II. C a sexty sledovalo postmoderne koncipovanú inscenáciu Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Keďže na divadelné predstavenie sme sa teoreticky pripravili čítaním recenzií hry, pripomenutím tragédií Hamlet, Romeo a Júlia, Othello a Macbeth, mohli sme sa nielen zabávať na paródii hier, na politických aktualizáciách, na priblížení ľudských slabostí, ale stihli sme aj rozmýšľať o odkaze Shakespeara človeku a spoločnosti.

Štvorica mužov – hercov, akási zredukovaná shakespearovská herecká spoločnosť, chce divákom zahrať a vysvetliť jeho tragédie, komédie, historické hry, ba dokonca informovať  o jeho živote a analyzovať jeho texty. Ako diváci sme sa neskutočne zabávali na tejto snahe, narážkach  na materiál z internetu, na pokuse pochopiť význam literárnych textov, na maske vševediacich intelektuálov. Ocenili sme aj  interpretácie tragédií  - neustály boj o moc, vraždy, intrigy, žiarlivosť, nenávisť, kolobeh života – paralely s dnešným životom. Komédie boli koncipované ako chaos deja i života, krvavý kokteil s doslovným striekaním divadelnej krvi bol  vystihnutím zobrazenia dejín Anglicka od 13. storočia v autorových historických hrách. To všetko sprevádzané prednesom sonetu 66, monológmi z Hamleta, odsúdením rasistického pohľadu na svet v hre Othello a skorumpovanej moci. Videli sme veľmi dobrú inscenáciu, interpretačne bohatú, po ukončení ktorej sme ešte zažili civilný prejav hercov, ktorí nám odpovedali na otázky o hre i o svojej profesii.

Malý princ tiež uchvátil myšlienkovým posolstvom o prístupe ľudí a spoločnosti  k životu a prevedením – prepojenie činohry a bábkového divadla. A my sme spolu s touto postavou počas predstavenia vnímali  odkaz o sile priateľstva, lásky, túžby, snov. Odkaz na hodnoty, ktoré Malý princ pri svojom cestovaní svetom dospelých už nenachádzal a s ťažkosťami ich nachádzame i my v svete okolo.

Fotografie Divadlo Jána Palárika v Trnave