• Aktivity PK

        •  

          Školský rok 2018/19

          Workshop s Richardom Pupalom

          Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

                Richard Pupala, talentovaný empatický spisovateľ, ktorý sa v zbierke poviedok Čierny zošit snaží čitateľovi priblížiť každodennú realitu sociálnych problémov, netradične využíva hororové prvky a prvky mysteriózneho – ako rekvizity, ako ozvláštnenie, ako tajomstvo a prekvapenie.

          Takto študenti kvinty, prvého ročníka a IV.B charakterizovali autora, s ktorým diskutovali 12. novembra 2018. Workshop vznikol ako súčasť projektu Cena René ̛Anasoft litera gymnazistov, do ktorého sme sa zapojili. Cieľom projektu je podporiť čítanie študentov, zoznámiť ich so súčasnou literatúrou a recipročne podporiť aj talentovaných autorov. Cenu udeľujú študenti vybraných gymnázií raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo. Cenu vyhlasujú Literárne informačné centrum a Anasoft litera, ocenenie vzniklo v roku 2017.

          Organizátori podujatia oslovili v tomto školskom roku aj Gymnázium Ladislava Novomeského v Senici, tiež sme sa zviditeľnili kvalitnou autorskou tvorbou našich študentov – popredné umiestnenia v Mladej literárnej poviedke, v Literárnej Senici Ladislava Novomeského, v súťaži Esej Jána Johanidesa…

          IV.B pod vedením PhDr. Hološkovej sa do projektu zapojila ešte v júni, študenti odvtedy aktívne čítajú päticu vybraných kníh, diskutujú medzi sebou i na hodinách literatúry. Keď sme ako dar získali tri sady kníh, v septembri sa pripojili tiež študenti 1. ročníka, niektorí druháci a študenti kvinty. Hodiny literatúry sú spestrené recenziami, zaujímavými debatami a sledovaním besedy LQ – Literárny kvocient, v ktorej vybrané tituly analyzujú a interpretujú poprední literárni teoretici. Študenti, ktorí počas troch mesiacov prečítali 5 kníh, rozhodnú o víťaznej knihe – nominantovi nášho gymnázia. Projekt vstúpi do finále, keď aj študent našej školy sa spoločnom stretnutí študentov vybraných škôl vystúpi ako hovorca nášho gymnázia. Študenti zapojených škôl rozhodnú o laureátovi ceny René – Anasoft litera gymnazistov.

          Súčasťou výnimočného projektu sú atraktívne besedy a workshopy s autormi vybraných titulov. Naše gymnázium privítalo novinára, scenáristu, dramaturga a spisovateľa Richarda Pupalu, ktorý s nami diskutoval nielen o svojich poviedkach. Na všetkých zapôsobil originálnymi textami, inteligenciou, úprimnosťou a erudovanosťou.

          Srostredkúvame postrehy študentov:
          „Stretli sme sa s filmovým a televíznym scenáristom, spisovateľom, ktorý sa sústavne posúva dopredu vo veciach, ktoré ho napĺňajú. Nazreli sme do mysle autora a zistili sme, čo ho inšpiruje, ako vytvára svoje poviedky. Oceňujem jeho humor, príjemné vystupovanie a životný postoj.“
          (Lucia Poláková, kvinta)

          „Keď píšem, v hlave mi beží film,“ to nám prezradil charizmatický spisovateľ a scenárista. Rád si predstavuje situácie bežné i nezvyčajné, kreslí, je nadšencom biológie. Jeho zbierka sociálne ladených príbehov, originálnych strašidelným, nás určite zaujala.“
          (Alexandra Bobotová, kvinta)

          „Stretnutie so spisovateľom Richardom Pupalom, tiež maliarom, hudobníkom a entomológom nás veľmi zaujalo. Vyjadrili sme svoj čitateľský názor na jeho poviedky – aj kladný, tiež záporný. Za každé kladné hodnotenie a ocenenie nám poďakoval. Páčil sa nám Pupalov štýl – zaujímavá práca s detailom, opis a charakteristika postavy jednou vetou, vecný štýl a scenáristické prvky. Konštatovali sme spolu s recenzentmi, že aj nám sa občas zdalo, že prvky hororu sú zbytočné a niekedy nudné. Všetci sme pozitívne hodnotili poviedky Starostlivosť a Nôž so žltou rúčkou. Knihu Čierny zošit odporúčam! Zrejme sa nebudete báť, ale texty vás prinútia rozmýšľať nad situáciami, ktoré sa dejú práve teraz za zatvorenými dverami všade okolo nás.“
          (Shadije Bordáčová, kvinta)

           

          Dramatizácia Kukučínovej prózy Neprebudený

          V poradí 261. premiéra v Divadle Jána Palárika v Trnave a prvú reprízu videli 1.B, 1.C, 2.A a 2.C                   15. októbra 2018.

          Režisérom inscenácie a tiež autorom dramatizácie je Peter Palík. Úlohu Ondráša Machuľu zveril Michalovi Jánošovi, Zuzu Bežanovie hrá Silvia Soldanová. Kukučínovu poviedku minulý rok spracovali v dramatickej podobe tiež herci Divadla z  Pasáže Banská Bystrica. Inscenáciu sme sledovali s očakávaním, ako bude vyzerať dramatizácia jednoduchej dejovej línie. Realizmus psychologickej poviedky z roku 1886 je a bude aktuálny – tragické dôsledky nepochopenia, nerešpektovania inakosti, ľudskej dôstojnosti a nadradenosť a netolerancia väčšiny. Tento problém je možno aktuálnejší než kedykoľvek v minulosti. Naše študentské kolektívy sme potrápili akousi mozaikovou recenziou – poskladali sme študentské dojmy, hodnotenia a  recenzie. Jednotne ste vyzdvihovali divadelné majstrovstvo hlavného herca, Michala Jánoša, ktorý zahral zaostalého pastiera husí. V jeho podaní išlo o profesionálne zvládnutý divadelný koncert. Sledovali sme Ondrášov snový „iný“ svet, v predstavení ho symbolizovala Ondrášova posteľ s vankúšmi, konfrontovaný so svetom dediny a „normálnych“ ľudí, ktorí do tohto sveta vstupovali – tvrdo, bezcitne, výsmešne, ľahostajne. Obdivuhodné bolo, že Michal Jánoš strávil 100 minút priamo na scéne a my sme sledovali obrazy prežívania človeka a jeho reakcie na podnety Zuzy, matky Bežanky, totky. Režisér i herci modernizovali. Prológom snových postáv rodičov Ondráša Machuľu s odkazom: „Ľudia pozerajú vždy len za tým, čo nemajú. To, čo majú, nevážia si ani za mak.“ Naši študenti negatívne hodnotili vulgarizmy v podaní otca Zuzy Bežanovie, čo samozrejme nebolo súčasťou scenára, išlo o svojský vklad hercov v reakcii na publikum (prekvapila nás vaše zmýšľanie, že v 19. storočí sa nepoužívali vulgarizmy a pejoratíva).

          Režisér v rozhovore zdôraznil, že chcel podať príbeh človeka, ktorý pre svoj handicap nevie klamať a myslí si, že aj ostatní sú úprimní. Chcel upozorniť aj na dnešný svet, v ktorom je úprimnosť minoritná a naivná.

          Niekoľko hodnotení študentov:

          Martin: „Zaujalo ma, že hlavný hrdina Ondráš neopustil scénu ani na chvíľu, klobúk dole pred jeho výkonom.“

          Claudia: „Vystúpenie nebolo pre mňa nudné, ale nevyvolalo vo mne ani žiadne silné emócie.“

          Šimon: „Na predstavení bolo zaujímavé najmä spojenie moderných a ľudových prvkov, ktoré do kompozície zapadli ako jeden celok. Treba si všimnúť a uvedomiť úlohu scény. Pódium bolo akoby rozdelené na dva úplne odlišné svety. Ten, ktorý vnímal len Ondráš Machuľa, v ktorom bol uzavretý spolu so svojimi naivnými predstavami a ilúziami, a ten skutočný, kde existoval triezvy úsudok a rozum, kde bolo zreteľne vidieť kruté zaobchádzanie so slabomyseľným Ondrášom.“

          Viktória: „Zaujalo ma hlavne prostredie, v ktorom sa dané scény odohrávali, prostredie, ktoré malo vyobrazovať Ondrášov svet, ten sa však na konci zrútil a Ondráš tragicky umrel.“

           

           

          Školský rok 2017/18

          Hodina slovenčiny a beseda s Danielom Hevierom

          Autorky: Karolína Škápiková, Lea Boledovičová, Lujza Pappová, Laura Valičeková Tercia

                Dňa 11. 4. 2018 zavítal na našu školu Daniel Hevier, charizmatický pán s jedinečným zmyslom pre humor, slovenský básnik, prozaik, scenárista, autor textov populárnych piesní a autor literatúry pre deti a mládež. Práve s týmto výnimočným človekom sme mali tú česť sa osobne stretnúť a spoznať ho trocha netradične – ako učiteľa. Pripravil si pre nás terciánov zaujímavú a originálnu hodinu slovenčiny, na ktorej nám ukázal, že učenie môže byť i zábavné. Oboznámil nás s novým slohovým útvarom – úvahou, ktorú nám predstavil s veľkým vtipom. Na hodine sme nadobudli nové vedomosti, ale aj dobrý pocit z našich vlastných výkonov. A dokonca padali aj jednotky! Po skončení nášho vyučovania s pánom Hevierom sme sa so žiakmi prímy, sekundy a kvarty pobrali na besedu, na ktorej nás zoznámil s jeho kariérou spisovateľa, porozprával nám zážitky z čias, keď on sám ešte sadal do školských lavíc a predstavil nám jeho novú knihu Stopy do temnoty. Dostala nás nielen svojím obsahom, ale aj ideou Daniela Heviera zapojiť do jej tvorby samotné deti. Malých autorov, ktorí sa možno raz vyberú práve po jeho stopách. Dve hodiny prežité s pánom spisovateľom stáli za to. Otvoril nám okná do dnešného sveta literatúry a ukázal nám slovenčinu v inom svetle. No a povedzme si úprimne, kto z vás sa môže pýšiť jednotkou od Daniela Heviera?

          Krátke video  z hodiny a desedy s D.Hevierom si môžete pozrieť tu:

          www.sengym.sk/video/danielhavier.mpg

          IMG 0121

          IMG 0144

          IMG 0157