• Charakteristika predmetu

•

Nemecký jazyk je zaradený do vyučovania v 1.-4. ročníku gymnázia v rozsahu 3 vyučovacích hodín ako druhý cudzí jazyk, v osemročnom v prime- kvarte v rozsahu 2 vyučovacích hodín, kvinta- oktáva v rozsahu 3 vyučovacích hodín. Štúdium smeruje k dosiahnutiu úrovne B1– samostatný používateľ cudzieho jazyka – samostatný používateľ jazyka, ktorý rozumie hlavným bodom bežnej komunikácie o známych veciach, s ktorými sa pravidelne stretáva.

Stratégie vyučovania:

Väčšina hodín nemeckého jazyka je delených. Výučba využíva rôzne motivujúce formy ako hranie rolí, dramatizácia, improvizácia, využívanie nahrávok a pod. Do vyučovania sú zaraďované aj audiovizuálne materiály, pracovné listy, obrazový materiál, práca s internetom a vhodné počítačové programy.

Metódy a formy vyučovania:

individuálne zamestnanie žiakov, práca vo dvojiciach, v skupinách, učenie sa na stanovištiach, hranie rolí, modelové situácie, dialógy, dramatizácia dialógu, inscenačné metódy, riadená a voľná diskusia, interview ,anketa, riadený rozhovor, kvíz, písanie slohových útvarov, dokončenie začatého rozprávania, diktáty, vlastná tvorba, tvorenie asociogramov, pojmové / myšlienkové / mapy, kaskádová metóda, čítanie a posluch s porozumením, tvorenie projektov, prezentácii, príprava referátov.

Direkt interaktiv – SADA PRE VÝUČBU NEMECKÉHO JAZYKA NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH

Učebné zdroje:

Výučba nemeckého jazyka sa realizuje podľa učebníc :

Beste Freunde

Macht mit!

Super

Interaktiv Direkt

Učebnice v plnej miere zohľadňujú požiadavky Spoločného európskeho referenčného rámca. Každý žiak má vlastnú učebnicu a pracovný zošit, ktorý sa využíva hlavne na domácu prípravu. Okrem uvedeného sa využívajú: gramatické príručky, cvičebnice gramatiky a lexiky, slovníky, časopisy, mapy, obrazový materiál, video/audio nahrávky, internet a umelecká literatúra.