• Dňa 28. 4. 2022 sa naše gymnázium prvýkrát zúčastnilo súťaže Spievam po francúzsky. Naše historicky prvé súťažiace, študentky francúzštiny z 1.AAgáta Žáková (spev) a Kamila Cilíková (doprovod na elektro-akustickej gitare) si vybrali a pripravili pesničku Amour plastique od hudobnej skupiny Vidéoclub.

Západoslovenské semifinále sa po dvoch rokoch opäť vrátilo na pódium a konalo sa v priestoroch V-klubu v Národnom osvetovom stredisku v Bratislave. V každej kategórii sa vyhodnocujú len prvé tri miesta. Vystúpenie našich dievčat bolo naozaj vynikajúce, neurobili žiadnu chybu a aj silný potlesk obecenstva to potvrdil. V tvrdej konkurencii sa síce neumiestnili, ale získali prehľad, neoceniteľné skúsenosti, motiváciu do ďalšej práce, spoznali nových ľudí a hlavne okúsili chuť francúzskej „convivialité“ (priateľskosti, pohostinnosti). Už teraz vieme, že o rok sa prihlásime znova. 😊 Pozývame týmto všetkých Vás, ktorí by ste mali záujem pridať sa k nám, buď ako hudobníci, alebo speváci, neváhajte a prihláste sa v kabinete FRJ na druhom poschodí. Neexistujú žiadne limity v počte súťažiacich z jednej školy.

Za pripomienku stojí, že súťaž mnohým interpretom zmenila život, majú svoje vlastné koncerty a vystúpenia či sú úspešní v iných speváckych súťažiach. Je to súťaž, ktorá otvára ďalšie a ďalšie dvere.

Dievčatá, ešte raz ďakujeme za úžasnú hudobnú reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov do ďalšej práce! Sme na Vás veľmi hrdí!

Zopár informácií o súťaži.

Spevácka súťaž Spievam po francúzsky je organizovaná pre všetkých milovníkov frankofónnej hudby, ktorí bývajú na Slovensku a ich materinským jazykom nie je francúzština. Nemusia to byť študenti francúzštiny, ale piesne musia byť vo francúzštine. Súťaže sa môžu zúčastniť autori, skladatelia aj amatérski interpreti piesní vo francúzskom jazyku, rovnako jednotlivci ako aj skupiny, ktorí v čase podania prihlášky nemajú uzatvorenú zmluvu so žiadnym hudobným vydavateľstvom.

Každoročne sa konajú tri semifinále, spravidla v západoslovenskom, stredoslovenskom a východoslovenskom kraji. Súťažiaci si vyberú modernú pieseň (podľa pravidiel súťaže).

Organizátor súťaže je Alliance Française v Banskej Bystrici v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku v Bratislave a Alliance Française v Košiciach.

Súťaž má 3 kategórie (kategória sa odvíja od veku speváka (príp. najstaršieho speváka), ktorého môže sprevádzať najviac 5 hudobníkov) : kategória do 14 rokov, kategória od 15 do 17 rokov a kategória od 18 rokov .

Víťazi každej kategórie postupujú do národného finále, ktoré sa zvyčajne koná v Banskobystrickom kraji. Z národného finále opäť víťazi jednotlivých kategórií postupujú do medzinárodného finále, do ktorého sa zapájajú krajiny V4.

Porota je zložená z odborníkov na francúzsky jazyk a profesionálov z hudobnej oblasti a hodnotí súťažiacich na základe troch nasledovných kritérií: hlasový prejav (čistota hlasu), štýl interpretácie (prejav na pódiu, originálnosť pri výbere piesne, kreativita vo vzťahu k pôvodnej verzii piesne) a kvalita francúzštiny (intonácia, dikcia, fonetika).

Súťaž zvyčajne prebieha v mesiacoch marec-apríl (semifinále), máj (národné finále) a jún (medzinárodné finále).  Zaujímavé sú aj ceny, ktoré sa každý rok menia. Môžete vyhrať aj zájazd do Francúzska. 😊