• Nová podstrana

        •  

          Charakteristika predmetu ETV.

           

          Povinne voliteľný vzdelávací predmet etická výchova sa v prvom rade zameriava na výchovu k prosociálnosti, ktorá sa odráža v morálnych postojoch a v regulácii správania žiakov. Pre etickú výchovu je charakteristický primárny rozvoj etických postojov a prosociálneho správania. Jej súčasťou je aj rozvoj sociálnych zručností (otvorená komunikácia, empatia, pozitívne hodnotenie iných), ako aj podpora mentálnej hygieny. Podieľa sa i na primárnej prevencii porúch správania a učenia.

          -prosociálnosť - správanie zamerané na pomoc alebo v prospech iných osôb, skupín alebo spoločenských cieľov, avšak bez nároku na vonkajšiu odmenu či uznanie pre autora prosociálneho správania. 

          -empatia - pochádza z gréčtiny a znamená silnú emóciu, vášeň. V dnešnom ponímaní sa empatiou myslí schopnosť jedného človeka vžiť sa do duševného stavu iného človeka. Vidieť jeho očami, počuť jeho ušami, cítiť jeho srdcom. Na základe tohoto vžitia sa vie vycítiť a pochopiť  toho druhého .

          -etika je filozofická disciplína, ktorá sa zaoberá ľudským správaním, skúma morálku alebo morálne relevantné konanie a jeho normy. Slovo etika pochádza z latinského ETHOS=obyčaj, čo v preklade znamená zvyk, názor, charakter, spôsob myslenia.

          Etika je to návod na konanie ľudí v živote, rieši otázky ľudskosti a humanity. Človek ovláda etickú teóriu, ale často nekoná podľa nej, ale skôr reaguje na vonkajšie podnety.

          Cicero od  pojmu etika odvodil slovo MORALISS=mravný, morálny. V slovenčine toto slovo znamená mravnosť.

          -morálka (z lat. mos = vôľa, predpisy, mravy) je sústava regulátorov správania človeka (hodnôt, noriem, cieľov, ideí a podobne) vo všetkých sférach jeho spoločenského života, ktorých účinnosť sa opiera o moc verejnej mienky. Morálka je filozofia, ktorá poukazuje na vzťah človeka k svetu, k druhým ľuďom, k prírode a k spoločnosti. Reguluje medziľudské vzťahy – človeka k človeku, k sociálnej skupine, k národu, k celému ľudstvu a k prírode, poukazuje na dobro-zlo, spravodlivosť-nespravodlivosť, čestnosť-nečestnosť.

          Morálka je výrazne historicky determinovaná.

          -etiketa ( z francúzskeho slova étiquette, lístok, štítok) môže znamenať:

          • lístok s označením obsahu
          • pravidlá slušného správania

          Tak ako je etika najvnútornejšou zákonitosťou a kritériom hodnotenia správania sa, etiketa je súhrn pravidiel týkajúcich sa vonkajšej - formálnej stránky správania sa.

          V tomto rozšírenom význame však etiketa znamená pravidlá skôr zdvorilosti, pričom ich porušenie spoločnosť síce odmieta, no netrestá a vlastne ani neodsudzuje. Kto porušil etiketu, je nevychovaný a nezdvorilý, to však neznamená, že je mravne zlý.