• Zaujímavé články

        • Spoločnosť GOOGLE v roku 2019 odstránila 4, 5 miliardy falošných účtov


          Softvér slovenského programátora porazil stovku právnikov

          Systém umelej inteligencie, ktorý vytvoril slovenský študent z univerzity Cambridge, dokázal predpovedať výsledky súdnych sporov o 40 percent úspešnejšie ako stovka právnikov z najlepších britských firiem. Softvér zatiaľ testovali na spotrebiteľských sporoch a začínajúci podnikateľ dúfa, že raz bude fungovať vo všetkých oblastiach práva. Advokátov však vraj nenahradí. Svoj problém čo najpodrobnejšie opíšete a o chvíľu máte výsledok, ktorý napovie, či sa vôbec oplatí ísť na súd. Právnici majú skúsenosti, poznajú nejaké precedensy a porovnateľné príklady. Človek si ich dokáže zapamätať niekoľko, náš systém ich pozná desiatky tisíc. Systém potrebuje dostatočné množstvo údajov. Potom dokáže odhadnúť výsledok súdneho prípadu a keď neuspeje, z chýb sa poučí.


          Informatikov je málo

          Brusel tlačí na to, aby sa s ich výchovou začalo skôr. Zarábajú nadpriemerne. Patria medzi tri profesie, ktoré majú najviac pracovných ponúk. A môžu si z nich vyberať. No napriek tomu je počet IT špecialistov u nás i vo svete už dlhodobo nedostačujúci. A práve to chce teraz Brusel riešiť. Tlačí na to, aby mladí už od raného veku boli vedení k práci s počítačmi či programovaním. Ak k tomuto kroku nepristúpime, do roku 2020 bude v Európe chýbať asi 900-tisíc takýchto odborníkov, varujú komisárky EÚ pre vzdelávanie a digitálnu agendu Androulla Vasiliou a Neelie Kroesová. Všetkým ministrom školstva členských krajín preto najnovšie adresovali otvorený list, v ktorom žiadajú, aby sa s výučbou kódovacích zručností, a teda programovania, začalo už na základných školách. Slovenský minister školstva Peter Pellegrini odpovedá, že opatrenia v tomto smere už má rozpracované. Pridáme hodiny informatiky, sľubuje. Rozhodnúť by mali rodičia.


          Najdrahšia havária v histórií kozmonautiky 1999, USA, Florida

          Je ňou zlyhanie rakety Titan IVB, kvôli ktorému došlo ku zničeniu vojenskej družice Milstar. Škoda presiahla 2 miliardy dolárov. Raketa po štarte havarovala v dôsledku softvérovej chyby - v navigačnom programe bola jedna desatinná čiarka zapísaná o jednu pozíciu vľavo.


          Prvá web kamera

          Na britskej Cambridge Universit bol jeden automat na kávu. Často sa stalo, že programátori akademici prekonali niekoľko chodieb a schodov zbytočne, káva bola minutá. Vtedy sa zrodila aplikácia XCoffee. Vytvorili a na nepoužívanom počítači spustili "serverovú aplikáciu", ktorá každých pár sekúnd previedla aktuálny obraz z kamery do súboru jpeg. Kamera bola pripevnená na stojane a namierená na kávovar. Z nej išiel kábel k spomenutému počítaču. K serveru sa ostatní pripojili cez sieť. V roku 1993 umožnili webové prehliadače zobrazovať obrázky. Upravenú aplikáciu umiestnili na web, takže kávovar mohol vidieť ktokoľvek pripojený k internetu. Kameru celkom navštívilo cez dva milióny zvedavcov.


          Prvý smajlík sa asi vyskytol na Slovensku

          Smajlík, ktorého v roku 1635 prikreslil k oficiálnemu dokumentu trenčiansky notár Ján Ladislaides, nedávno objavil šéf Štátneho archívu. Notár ho pripísal ku kontrole mestských účtov, ku ktorým nemal žiadne námietky. Zdá sa, že je najstarší na svete. Dosiaľ sa za taký pokladal emotikon nájdený v básni anglického básnika z roku 1648. Moderné emotikony boli vytvorené na začiatku roka 1980 ako grafický spôsob prejavu emócií v písomnom texte.


          PRIHLASOVACIE HESLÁ

          Že bezpečnosť svojho facebookového, gmailového alebo dokonca bankového účtu neradno podceňovať, vie asi každý. Pravidelne sa hovorí a píše o niekoľkých základných pravidlách, ktoré by ste mali pri tvorbe hesiel dodržiavať: 

          1. Nepoužívať triviálne slová ako mená, názvy miest a jednoduché číselné kombinácie. 

          2. Zložiť heslá s viacerých druhov znakov, ideálne malé a veľké písmená, čísla a špeciálne znaky. 

          3. Nikdy nepoužívať rovnaké heslá pre viac webových stránok súčasne. 

          4. Heslá pravidelne meniť, ideálne každý mesiac alebo raz za štvrť roka. 

          Tieto rady platia, a zároveň nie. Pokiaľ niektoré z nich používate na prihlasovanie kamkoľvek aj vy, utekajte si ho zmeniť čo najrýchlejšie. Útočníci totiž slová z takýchto zoznamov určite skúšajú ako úplne prvé.  

           

          20 najpoužívanejších hesiel v roku 2021

          1.  1234562.  123456789, 3.  123454.  qwerty5.  password6.  123456787.  1111118.  1231239.  123456789010. 123456711. qwerty123, 12. 000000, 13. 1q2w3e, 14. aa12345678, 15. abc123, 16. password1, 17. 1234, 18. qwertyiop, 19. 123321, 20. password123 


          Najvyhľadávanejšie témy v Googli na Slovensku, podľa portálu Visibility, 2021 

          1. Kde zohnať  ivermektin. 2. Ako zistím čo vlastním. 3. Ako sa rýchlo vyprázdniť. 4. Ako zarobiť peniaze nelegálne. 4. Očkovanie a alkohol. 5. Ako sa naučiť vidieť duchov. 6. Ako sa odmilovať. 7. Ako sa dostať na Slovensko. 8. Ako sa zabiť, aby to vyzeralo ako nehoda. 9. Ako oklamať PCR test.


          Scenáre zániku ľudstva

          Skupinu akademikov z Oxfordu, Cambridge, Harvardu, Berkley, Imperialu a iných inštitúcií vedie astronóm Martin Rees a jej súčasťou je aj svetoznámy fyzik Stephen Hawking. Ich spolupráca zatiaľ priniesla niekoľko možných scenárov, ktoré považujú za aktuálne a podľa nich hrozba zániku resp. eliminácie ľudskej existencie prichádza skôr zo strany človeka ako prírody. 1. Inteligentná technológia sieť počítačov by mohla vytvoriť svoju vlastnú inteligenciu, ktorá by presmerovala prostriedky pre ich vlastné ciele na úkor ľudských potrieb. 2. Kybernetické útoky rozvodné siete, riadenie letovej prevádzky, bankové systémy sú prepojené na počítačové siete. Ak by teroristi alebo nepriateľské štáty ohrozili ich činnosť, mohlo by dôjsť k ochromeniu spoločnosti. 3. Vytvorené infekcie, 4. Sabotáž pri zásobovaní potravinami, 5. Extrémne počasie, 6. Rýchle šírenie pandémie, 7. Vojna, 8. Jadrová apokalypsa, 9. Pád asteroidu.


          Slovensko medzi veľmocami vo využití robotov

          S počtom 135 robotov na 10 000 zamestnancov sa Slovensko radí v robotike medzi svetové veľmoci. Ide predovšetkým o priemyselné roboty. Už existujú napr. robotické včely na opeľovanie stromov alebo robot, ktorý vie skočiť salto. Víziou budúcnosti sú stroje, ktoré pomôžu ľuďom v rôznych životných situáciách, napríklad hendikepovaným ľuďom v pohybe či s pomocou v domácnosti. Podľa odborníkov je dôležité hovoriť o obavách už pri vývoji robotov, aby si konštruktéri uvedomili váhu umelej inteligencie a dokázali predísť krízovým situáciám. Umelá inteligencia je technológia, ktorá musí ľudí poslúchať. Najväčší vývoj sa očakáva v oblasti dopravy a medicíny. Umelá inteligencia z krátkodobého hľadiska zaberie ľuďom pracovné miesta, avšak z dlhodobého hľadiska bude mať pozitívny vplyv na dovzdelanie národa a zvyšovanie zamestnanosti.