• Zážitkové vyučovanie na ruštine

          • Autor: Mgr. Marta Horňáčková

            Trieda sexta sa s témou Где мы пообедаем ? „ pohrala „ naozaj výborne.

            Najprv sme sa oboznamovali so slovnou zásobou na tému Jedlo, až sme prešli k receptom. Každý si vybral ten svoj obľúbený, spracoval ho v ruskom jazyku a potom priniesol všetkým ochutnať, ako sa mu praktická práca vydarila. A zaslúžia si veľkú pochvalu. Aj sme sa niečo naučili, aj sme si pochutili.

          • 2.B v Terchovej🌳

          • Autor: Aneta Andelková, II.B

            Dňa 11.6. 2023 sme sa vybrali na trojdňový výlet na Terchovú a do Žiliny. Ráno sme spolu nasadli na vlak a užívali si cestu. Okolo obeda sme dorazili do Žiliny kde sme až do večera preskúmavali mesto. Na druhý deň sme sa autobusom vybrali do Jánošíkových dier kde sme si dali menší okruh a večer sme opäť vyrazili do mesta. Na tretí a posledný deň sme si prezreli hrad Budatín a rozlúčili sme sa so Žilinou. Potom už nás čakala len dlhá cesta domov, ktorú sme zvládli na jednotku.

          • Geografická exkurzia

          • Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

            Študenti druhých a tretích ročníkov sa zúčastnili geografickej exkurzie do Brna a Moravského krasu. V Brne navštívili expozíciu „Motýlí dom – Papilonia“, kde sa kontaktnou formou zoznámili s krásou viacerých druhov tropických motýľov. V Moravskom krase ich čakala prehliadka jednej z najkrajších jaskýň v Českej republike – Punkevní, ktorá je prepojená s dnom známej priepasti Macocha. Prehliadka mala dve časti – suchú, v ktorej žiaci videli rôzne formy krasového georeliéfu a unikátnu mokrú, v ktorej využili približne polhodinovú plavbu člnmi podzemnými priestormi po riečke Punkva. Exkurzia bola zakončená pohľadom z okraja priepasti Macocha na jej dno (prevýšenie 138 metrov), kam sa presunuli lanovkou.

          • Úspešné finále súťaže Čo vieš o hviezdach

          • Autor: RNDr. Svetozár Štefeček

            Ako sme už informovali v závere apríla, naši študenti vzorne reprezentovali školu v krajskom kole vedomostnej súťaže Čo vieš o hviezdach. Za necelé dva mesiace sa naša bilancia ešte zlepšila - Marek Baňárek (1. B) sa zúčastnil dvoch celoštátnych finále a počínal si naozaj veľmi dobre.

            V dňoch 16. - 17. mája sa v priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove konala Astronomická olympiáda. Po domácom kole sa Marek stal úspešným riešiteľom aj vo finále a svojím výkonom zatienil i viacerých starších stredoškolákov.

            Úplne suverénne si však náš mladý astronóm viedol v celoštátnom kole ČVOH v Prešove vo štvrtok 15. júna 2023. So ziskom 91 bodov z celkového počtu 105 a náskokom 12 bodov obsadil prvú priečku.

            Marekovi srdečne gratulujeme a veríme, že bude inšpiráciou aj pre ďalších milovníkov tejto krásnej prírodnej vedy!

             

          • Triedny výlet, exkurzia UMK

          • Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.

            8. júna 2023 si triedy 1. B a 1. C užili svoj koncoročný triedny výlet v Bratislave. Spojili sme príjemné s užitočným. Doobedie sme venovali akčnej činnosti v priestoroch starej továrne, kde si študenti zahrali laser tag a paintball, v adrenalínovej aréne si potrénovali svoje pohybové aj strategické zručnosti. Po krátkom obede v nákupnom centre sme sa presunuli po nábreží Dunaja do novootvorenej zrekonštruovanej budovy Slovenskej národnej galérie. Tu sme mali možnosť vidieť aktuálnu expozíciu - Prológ. 12 farieb reality - venovanú fúzii  starého a súčasného umenia. Veľkorysé inštalácie nás previedli obrovskými výstavnými priestormi, ktoré ešte len čakajú na svoje stále expozície. Prváci si trochu zapózovali medzi exponátmi a mali možnosť  vychutnať si výhľady z lodžií obnovenej časti SNG. 

          • Literárno-dejepisná exkurzia

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre a Múzeum Gerulata Rusovce

            Piatok 9. júna sme si so sekundou, terciou i kvartou zopakovali alebo upevnili tému život a aktivity Ľudovíta Štúra, keď sme absolvovali lektorský výklad v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Múzeum je zdrojom veľmi zaujímavých informácií, ak ich dokážete vnímať z prednášky, inštalovaných panelov i artefaktov. Dobovú atmosféru dotvárajú obývacie miestnosti s nábytkom z tohto obdobia a obrazy zo života Štúra.

            Naši študenti počúvali so zaujatím napríklad informácie o nehonorovaní jeho práce na bratislavskom lýceu – vyučovanie na lýceu i práca v Spoločnosti česko-slovenskej neboli platené. Skromný plat dostával profesor Palkovič, Štúrovým príjmom bolo súkromné vyučovanie. Štúr rád jazdil na koni, chodieval do prírody, na koncerty, bály i divadelné predstavenia. Skúmali sme dva portréty Márie Pospíšilovej, do ktorej sa Štúr zaľúbil. Nie celkom vydarený vytvoril maliar Jozef Klemens ako svadobný dar. Zaľúbený pár Mária a Ľudovít údajne uvažoval o svadbe, čo potvrdzuje symbolika obrazu: venček z nezábudiek a obrúčka na hrudi s pramienkom vlasov. Pri prehliadke sme získali množstvo informácií:  údaje o počte 6000 dobrovoľníkov, ktorí sa schádzali na Myjave. Ako Slovensko žilo povstaním najmä v roku 1848. Keď sa v decembri 1848 na niekoľko dní stala centrom vojska Čadca, vodcov SNR tu ubytoval na svojej fare katolícky farár František Daniš. Ľudovít si bol veľmi blízky so starším bratom Karolom, konzultoval s ním svoju politickú činnosť. A Modra pre Štúra nebola od roku 1851 takým konečným miestom v zmysle zavŕšenia aktivít. Aj tu sa Štúr venoval vedeckej a literárnej činnosti, spolu s Kalinčiakom usiloval o to, aby sa modranské gymnázium stalo vyššou strednou školou s vyučovacím jazykom slovenským.

            Keď si skupinka odvážnejších vyriešila aj interaktívny kvíz, presunuli sme sa do Múzea Gerulata Rusovce. V dnešnej mestskej časti Bratislavy v Rusovciach bol vybudovaný rímsky vojenský tábor pomocných zborov rímskych légií v systéme Limes Romanus. Bol postavený v 2. storočí ako súčasť rímskej provincie Panónia. Zložkou Gerulaty (názov Rimania zrejme prevzali od keltského obyvateľstva) okrem starorímskeho vojenského tábora boli aj strážne veže, villy, pohrebiská. Najstarší tábor pravdepodobne  pochádzal z obdobia Flaviovcov. Múzeum je koncipované ako lapidárium i zbierka predmetov z tohto obdobia: časti pancierov, nožov, prakové gule, kopije, spony, ale aj bronzové kružidlo, kahance, lyžičky, pinzety, strieborné denáre, keramika, tehly. Aj v týchto priestoroch sme exkurziu ukončili interaktívne – virtuálne sme sa pohybovali v tábore Gerulata a simulovali sme život rímskeho legionára. Pripomenuli sme si, že Gerulata Rusovce je spolu s kastelom v Iži zapísaná ako slovenské číslo 8 v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

          • Biologická olympiáda

          • Autor: Mgr. Elena Grečná

            Po minuloročnom víťazstve v krajskom kole Biologickej olympiády v kategórii B sa nám i tento školský rok  podarilo zaradiť medzi najlepších študentov biológie  1. a 2. ročníka stredných škôl v Trnavskom kraji. Zaslúžil sa o to Roderik Provazník, ktorý skončil na 3. mieste. Statočne "bojovala" i Magdaléna Zelenáková, ktorá obsadila 6. miesto  a stala sa rovnako úspešnou riešiteľkou KK BIO.

            Obom študentom sexty srdečne gratulujeme a ďakujeme im za vynaložené úsilie vzorne reprezentovať našu školu.

          • Gympláci v Londýne

          • Autor: Aneta Andelková, 2.B

            Dňa 31.5.2023 sme sa s pani profesorkou Jurigovou lietadlom vybrali objavovať krásy Londýna. Precvičili sme si angličtinu a videli obrovský kus anglickej histórie. S pánom sprievodcom sme sa presúvali metrom či vlakmi a samozrejme nesmela chýbať ani plavba loďou po Temži. Prvý deň sme si pozreli Big Ben, prehliadli sme si centrum mesta, Westminster, videli čínsku štvrť Chinatown a k večeru si trochu nakúpili na Piccadilly Circus, V druhý deň sme sa hneď ráno vypravili do štvrti Greenwich kde sme videli nultý poludník, observatórium, krásny výhľad na Londýn a loď Cutty Sark. Loďou sme sa presunuli do City of London kde sme videli The Monument, Tower of London, katedrálu St. Pauls a zažili aj trochu umenia v Tate Modern. Navečer sme absolvovali jazdu na London Eye kde sme mali Londýn ako na dlani. Na tretí deň sme sa vybrali trošku vzdelávať a navštívili sme múzeá Natural History Museum a Science Museum. Po rozchode na obed sme sa pozreli na voskové figuríny v Madame Tussauds, či si urobili piknik v Regent’s Park a deň sme zakončili nákupmi na Oxford street. V sobotu 3.6. sme šťastlivo doleteli domov do Viedne a sme plní nových zážitkov a spomienok.

          • Olympiáda kritického myslenia

          • Autor: Mgr. Lenka Krištofíková

            Dňa 28.3.2023 prebehlo krajské kolo Olympiády kritického myslenia. Keďže časť testu tvoria otvorené otázky, vyhodnocovanie súťaže trvá dlhšie než zvyčajné kolá online súťaží. Čakanie na výsledky sa oplatilo, pretože v konkurencii 65, resp. 60 súťažiacich v Trnavskom kraji sa našich 5 žiakov umiestnilo nasledovne:

             

            Kategória 1 (1. a 2. roč. SŠ + kvinta a sexta, 65 súťažiacich):

            Pia Luisa Ercolano (Kvinta) - 2. miesto (úspešná riešiteľka)

            Evan Hendricken (2.A) - 10. miesto (úspešný riešiteľ)

            Timotej Kunštek (2.A) - 20. miesto a Simona Veselá (2.B) - 30. miesto

             

            Kategória 2 (3., 4. a 5. roč. SŠ + septima a oktáva, 60 súťažiacich):

            Bibiána Šimonová (4.A) - 35. miesto

             

            Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a k výsledkom gratulujeme!

          • ,,Bolo to také iné...“

          • Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

            V piatok 19. mája 2023 mali sekundáni netradičné stretnutie s poéziou. Neodohrávalo sa v škole na hodine literatúry, ale v čitárni Záhorskej knižnice. Namiesto čítania žiaci počúvali, a to nie hocikoho, ale samotnú autorku textov – poetku a rozhlasovú redaktorku Miroslavu Ábelovú. Nenútenou formou nám autorka priblížila svoju tvorivú cestu, spôsob vnímania poézie, dôležité momenty z vlastného života, ktoré sme následne mali možnosť počuť odtlačené v jej básňach. Najviac v žiakoch rezonovala myšlienka ,,písať poéziu je vlastne veľká zábava“, je to hra, priestor slobody. Neostalo len pri teórii, mali sme možnosť zahrať sa trošku v dadaistickom duchu na umelcov a výsledkom tejto tvorivej činnosti boli básne. Bez určovania veršovej schémy, bez nutnosti rýmovania, bez nezrozumiteľnosti a čakajúce na dokončenie. So skúsenosťou, že poézia sa dá písať aj inak.

          • Participatívny rozpočet na stredných školách

          • Po vydarených projektoch z minulého roka sa aj tento rok naši študenti snažia získať peniaze na realizáciu svojich nápadov. Projekty majú schválené, a tak v kampani sa o vaše hlasy uchádzajú:

            • "Chill zóna pre štvrtácke triedy" (predkladatelia projektu - Študentská rada) 
            • "Podsedáky do chladných tried" (predkladateľka projektu - B. Ľ. Bačovská, 4.B) 
            • "Sprchuj sa bez hanby" (predkladateľky projektu - Kamila Pecúchová a Daniela Kassayová, 1.A)

            Hlasovanie za vybraný projekt prebehne 25.5.2023 v študentskej miestnosti v čase 8:45-10:30 spôsobom demokratických volieb.

          • Gymnázium opäť najlepšou školou eseje

          • ​​​​Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

            Slovenské literárne centrum v tomto roku vypísalo 13.-krát literárnu súťaž Esej Jána Johanidesa, ktorá je určená stredoškolákom z celého Slovenska. Študenti mali možnosť výberu z troch tém. Prvá z nich –  ,,Býva takmer pravidlom, že dostaneme odpovede na otázky, keď ich najmenej očakávame. zaujala Katarínu Belicovú z kvinty. Druhá téma ,,Dom už spal, keď som sa ocitol v jednom z jeho sŕdc. –inšpirovala Zuzanu Hurbaničovú zo septimy a tretia Hľadali ste v sebe nejaký pevný bod, ale objavili ste ľudí s rôznymi povahami a názormi. – oslovila Andreu Tomekovú zo sexty. Práce, ktoré mali uvedené ako motto jednu z Johanidesových myšlienok sa mohli umiestniť na prvých troch miestach alebo získať ocenenie v rámci svojej témy. Naše študentky získali prémie za spracovanie uvedených myšlienok z celkového množstva 61 súťažných príspevkov. Keďže 22 zúčastnených prác pochádzalo z našej ,,autorskej dielne“, najviac od žiakov septimy a 3.B, dostali sme (už druhýkrát) titul Najlepšia škola Eseje Jána Johanidesa.

            26. apríla 2023 prebehlo online stretnutie súťažiacich a ich pedagógov, počas ktorého si mali možnosť vypočuť posudky ocenených prác od poetky, esejistky Dany Podrackej, prozaičky, scenáristky Dominiky Madro a recenzentky, editorky Alexandry Jurišovej. Pre väčšinu zúčastnených študentov bol workshop omnoho významnejším darčekom, ako diplomy a štedré ceny, ktoré im SLC neskôr poslalo, pretože pani posudzovateľky preukázali mimoriadne porozumenie talentom a mysleniu mladých ľudí, povzbudili ich na ceste literárnej tvorivosti a osobnostného rastu.

            Víťazné práce si môžete prečítať na: https://www.litcentrum.sk/.  

          • Naši mladí astronómovia súťažili

          • Autor: RNDr. Svetozár Štefeček

            Naše gymnázium je jednou z mála stredných škôl v Trnavskom kraji, kde už niekoľko rokov funguje astronomický krúžok. Viacerí z jeho bývalých členov reprezentovali školu v súťažiach akou je napr. Astronomická olympiáda, Stredoškolská odborná činnosť alebo Čo vieš o hviezdach. Samozrejme, že sa snažíme zachovať kontinuitu a vzdelávať ďalšie generácie mladých hvezdárov. O tom, či sa nám to darí, sme sa mohli presvedčiť minulý týždeň.

            V závere apríla sa v Hlohovci konalo krajské kolo spomínanej súťaže ČVOH pre tri vekové kategórie. V prvej sme zastúpenie nemali, v druhej nás reprezentovala Natália Špániková (sekunda). Natálka sa tejto súťaže zúčastnila prvýkrát, napriek tomu sa jej zhostila úspešne a získala cenné skúsenosti do budúcna.

            Tretia kategória je určená pre “veľkých” gymnazistov, naše farby zastupovali Tereza Šagátová (3. B), Pavol Gašpar (2. A) a novou posilou sa stal Marek Baňárek (1. B). V súboji s našim tradičným súperom, galantským gymnáziom sme si počínali úspešne - Marek pre nás vybojoval prvé miesto a postup do celoštátneho kola.

            Všetkým zúčastneným ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a Marekovi budeme držať palce v Prešove, kde sa v polovici júna stretne 24 najlepších astronómov z radov stredoškolákov.

          • Župná olympiáda Trnava - atletika

          • Autor: Mgr. Rudolf Bíly

            Dňa 28.4.2023 sa dvaja naši študenti Lucia Režnákova (3.B) a Michal Kubica (Kvinta) zúčastnili Župnej olympiády Trnavského kraja. Vzorne a hlavne úspešne reprezentovali naše gymnázium v silnej konkurencii všetkych stredných škôl Trnavského kraja. Lucia sa stala víťazkou v behu na 400 m a Michal skončil na krásnom druhom mieste v skoku do výšky. Obidvom študentom gratulujeme a ďakujeme za vzornú a úspešnú reprezentáciu našej školy.

          • Župná Olympiáda Trnava

          • Autor: Mgr. Miroslav Madunický

            Dňa 27. a 28.4. 2023 sa odohralo krajské kolo stredných škôl vo florbale chlapcov. Našu školu reprezentovali: Anton Čederle, Jakub Ďurica, Filip Halaš, Viliam Horniak, Tomáš Chalupa, Branislav Krásny, Michal Ladislav, Simon Mach, Dominik Machata, Erik Michalička, Richard Pukančík, Jakub Vicen. Chalani obsadili krásne tretie miesto. Za vzornú reprezentáciu, bojovnosť a nasadenie im gratulujeme.

          • Tercia v Talentcentre

          • Autor: Zuzka Zavřelová, Tercia

            V piatok 21.4.2023 sme sa vybrali na výlet do Talentcentra v Trnave. Keď sme prišli, vypočuli sme si krátky úvod o tom, čo nás bude čakať. Potom sme sa presunuli k počítačom, na ktorých sme vypĺňali tri dotazníky týkajúce sa našich záujmov, všeobecných znalostí a špecifických vlastností. Zistili sme, v čom sme dobrí, čomu by sme sa mohli venovať v budúcnosti a aké sú naše skryté talenty. 

            Aj napriek tomu, že sme skoro zmeškali vlak, blúdili po Trnave a utekali na autobus, patrí tento výlet k najlepším, aké sme doteraz absolvovali.

          • Návšteva Útulku Senica

          • Autor: Tomáš Chalupa, 1. C

            V utorok 25. apríla 2023 navštívili žiaci  1.C v rámci triednickej hodiny Útulok Senica. Spoločne sa zložili na doplnky pre psy, ktoré odovzdali majiteľovi útulku. Nakoniec sa so psami prešli a spríjemnili im tak ich ťažké dni.

          • SPIEVAM PO FRANCÚZSKY 2023

          • Autor: Mgr. Miriam Suchovská

            Dňa 18. 4. 2023 sa naše gymnázium opätovne zúčastnilo súťaže Spievam po francúzsky. Naše reprezentantky, študentky francúzštiny z 2.A, Agáta Žáková (spev) a Kamila Cilíková (sprievod na elektro-akustickej gitare) si vybrali a pripravili pesničku Imagine od francúzskej speváčky Zaz. Tento rok dievčatá mali aj posilu: na súťaž do publika vycestovali aj ich spolužiaci – francúzštinári.

            Západoslovenské semifinále sa aj tento rok konalo v priestoroch V-klubu v Národnom osvetovom stredisku v Bratislave. Keďže sa V-klub nachádza blízko historického centra a počasie bolo dobré, pred súťažou sme navštívili Hlavné námestie, Hviezdoslavovo námestie, Dóm sv. Martina, pamätný park Neolog synagogue memorial na Rybnom námestí a poprechádzali sme sa v starých uličkách. Boli sme aj vo Francúzskom inštitúte, kde sme si v galérii pozreli práve prebiehajúcu výstavu „Ľahké ako pierko“ Kataríny Vavrovej.

            Súťaž má 3 kategórie (do kategórie sú súťažiaci zaradení podľa veku speváka (príp. najstaršieho speváka), ktorého môže sprevádzať najviac 5 hudobníkov): kategória do 14 rokov, kategória od 15 do 17 rokov a kategória od 18 rokov. V každej kategórii sa vyhodnocujú len prvé tri miesta. Dievčatá súťažili v kategórii od 15 do 17 rokov, ktorá je tradične najpočetnejšia. Ich vystúpenie bolo výborné, bez chyby a bolo cítiť, že už majú skúsenosti. V tvrdej konkurencii sa síce neumiestnili v top 3, ale súťaž aj atmosféru à la française sme si užili. Po vynikajúcom výkone sme si všetci dopriali občerstvenie v neďalekom McDonalde! Prežili sme pekný deň v Bratislave a na budúci rok určite prídeme zase! 😊

            Dievčatá, ešte raz ďakujeme za úžasnú hudobnú reprezentáciu školy a prajeme ešte veľa úspechov a chute do ďalšej práce!