• Študovať či neštudovať na senickom gymnáziu?

     • Možno vám otázku pomôže vyriešiť príspevok našej nedávnej absolventky v Našej Senici v prílohe Študentské listy v článku "Z káčatka až k labuti".

      Patrí k študentom, ktorí neboli na strednej žiadni "knihomori", ako sama píše, no v snahe predľžiť si študentský život vybrala si štúdium na UK v Bratislave.

      Jej prvé zistenie - citujem:

      "Moja prvá cesta po maturite viedla do BA na UK, kde som sa snažila prísť na chuť odboru, ktorý pre mňa nemal hlavu ani pätu, ale bojovala som a snažila sa nezahodiť možnosť VŠ. S nástupom na vysokú som nevidela rozdiel medzi senickým gymplom a vysokoškolskými podmienkami, ba mám odvahu povedať, že senické gymnázium a učitelia od nás očakávali a mali väčšie nároky ako vysokoškolsí profesori.

      Už prvý týždeň som pociťovala rozdiely medzi slovenskými strednými školami. Je mi smutno, keď si uvedomím, aké kritické to s našimi školami je. Pre mňa bežné, primárne vedomosti zo strednej, ktoré sme brali v 1. a 2. ročníku, bolo pre niektorých mojich spolužiakov len španielskou dedinou..."

      Druhé zistenie - citujem:

      "Až prišlo leto a ja som mala prácu, kde som strávila priemerne 260 hodín mesačne a položila som si zásadnú otázku: "Naozaj chceš drieť ako kôň manuálne od rána do rána, zničiť si chrbát, nohy a ruky ešte pred tridsiatkou?" Jasné, že som nechcela, a  preto som rozmýšľala nad návratom na vysokú, lebo ma to ozaj trýznilo a bola som znechutená zo svojej skúsenosti.

      Tretie zistenie - citujem:

      " A moja staronová skúsenosť s vysokou? Neviem, ako je to možné, ale škola ma baví a napľňa. Podľa slov istého učiteľa zo strednej som presne ten typ človeka, čo nikdy nič nedokáže, neuplatní sa, je a ostane nikto. Bola som vraj najhlúpejší študent, akého kedy mal. A teraz, teraz patrím k premiantom v ročníku. Študujem odbor, ktorý v strednej Európe má len málo škôl, odbor, ktorý ma baví a stále sa neučím, všetko nechávam na poslednú chvíľu, ale nejakým zázrakom mi to prirodzene ide. Stále čerpám a odrážam sa z poznatkov z gympla. Ak by mi niekto povedal, že budem vďačná za obdobie na strednej, tak by som ho vysmiala. Vďaka tam nadobudnutým znalostiam mám veľa nových možností na vysokej. Disciplína a režim z gympla mi umožnili ukončiť šesť z osmich predmetov ešte pred Vianocami..."

      Štvrté zistenie - citujem:

      "Týmto som sa nechcela chvastať, ale naopak na druhej strane povzbudiť a motivovať študentov, ktorí zatiaľ nenašli svoju cestu životom, či sa  podobne ako ja nechali odradiť zlými skúsenosťami. Treba skúšať a poznávať samých a potom z toho vzíde i cesta, ktorou by ste sa mali dať. Nenechajte sa odradiť tým, že na SŠ vám to nejde, ja som bola priemerný až podpriemerný žiak a až teraz sa to otočilo, až som našla to, v čom som sa našla..."

      Tak čo, skúsite to?

      Veď ako sa vraví: "Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku".

     • Po roku opäť úspech na Olympiáde ľudských práv

     • Mgr. Zuzana Zámečníková

      Dňa 11. 02. 2021 sa uskutočnil už 23. ročník obľúbenej Olympiády ľudských práv. Krajské kolo však tentokrát neprebehlo štandardne.

        V podmienkach pandémie a dištančných foriem súťaže si všetci siahli na dno svojich síl. Organizátori i súťažiaci išli neprebádanou cestou. Všetky plány a propozície boli podrobené skúške, organizátori museli strážiť pravidlá hry a zároveň predvídať, pružne reagovať a „za pochodu“ riešiť problémy, ktoré sa vynárali zo dňa na deň, z hodiny na hodinu. Napriek neľahkej situácii to všetci zvládli a krajské kolo sa podarilo nielen uskutočniť, ale aj dotiahnuť do úspešného konca. Našu školu tento rok v súťaži reprezentovala Adelka Sadloňová z Oktávy, ktorá si v neľahkých podmienkach vybojovala postup do celoštátneho kola. Adelke gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalšej časti olympiády.

     • Dejepisná olympiáda – 1. a 2. miesto v okresnom kole

     • PaedDr. Žaneta Pikartová

      11. februára 2021 sa uskutočnilo okresné kolo Dejepisnej olympiády, v ktorom online testovali svoje vedomosti Kamila Nečasová a Roderik Provazník (kvarta). V kategórii C  uspeli s vysokým bodovým ziskom a postupujú do krajského kola. Kamila Nečasová získala prvenstvo v tejto súťaži v okresnom kole už tretíkrát.

      Blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy, za čas, úsilie a odhodlanie, lebo pre tento rok organizátori ako monotematickú časť zvolili náročné obdobie: stredoveké štáty – osobnosti a udalosti v Anglicku, vo Francúzsku, v Svätej ríši rímskej a v Pápežskom štáte.

     • Ďalší úspech pre našu školu vo vedomostnej súťaži – prvenstvo v krajskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

     • PaedDr. Žaneta Pikartová

      12. februára 2021 sa online formou uskutočnilo krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, v ktorom  získala Alexandra Bobotová 1. miesto v kategórii A.  Úspešnou riešiteľkou sa stala v kategórii B Slávka Mihálová, umiestnila sa na 4. mieste.

      Úspechy našich študentiek si ceníme o to viacej, lebo online forma bola skutočne náročnejšia. Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry štandardne pozostáva z časovo limitovaného vedomostného testu, z tvorby/transformácie štylisticky originálneho textu a z ústneho rečníckeho prejavu na zadanú tému. Náročnosť pre obidve súťažiace spočívala tento rok v transformácií básní komplikovaného básnika Miroslava Válka. Transformácia básne Ohýbači železa do podoby zápisu v osobnom denníku a úvaha na motívy básne Strom, to je testovanie talentu a tvorivosti. Náročné boli tiež ústne prejavy, na prípravu ktorých mali naše dievčatá len päť minút a následne na kameru s mikrofónom prednášali agitačný prejav v prospech zachovania prírodného prostredia/pôvodnej výstavby namiesto realizácie veľkého developerského projektu a krátky prejav v prospech cestovania verejnou dopravou.

      Dievčatám úprimne blahoželáme, Alexandre Bobotovej budeme držať palce, aby v celoštátnom kole ukázala najmä svoj literárny talent. Dodatočne blahoželáme Monike Kaňovej, ktorá v kategórii C OSJL v okresnom kole získala 2. miesto.

     • Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku

     • Mgr. Ľubica Sadloňová

      10. februára sa naši študenti Klára Kučerová, Martin Kalný, Petra SimonováJuraj Chábela zúčastnili súťaže s viac než 30-ročnou históriou a zmerali si sily s konkurenciou z iných škôl Trnavského samosprávneho kraja.

      Pre zúriacu pandémiu sa jednotlivé kolá uskutočnili online, čo prinieslo mnohé nové skúsenosti a nie nie vždy jednoduché postupy. Veď kto by chcel stráviť takmer celé popoludnie čakaním na pripojenie k videohovoru, aby mohol absolvovať ústnu časť súťaže?

      Hoci stále nie sú zverejnené oficiálne výsledky, dvaja z našich študentov dostali email s blahoželaním k 3. miestu vo svojich kategóriách. Ide o Kláru Kučerovú a Juraja Chábelu. K blahoželaniu sa pripájame a zároveň všetkým štyrom ďakujeme za odvahu a chuť reprezentovať našu školu i za preukázané vedomosti.

     • Cena René Anasoft litera gymnazistov

     • PaedDr. Žaneta Pikartová

      Virtuálne stretnutie so spisovateľkou a režisérkou Marianou Čengel Solčanskou

       

      10. februára 2021 študenti septimy, I.B a niekoľkí z  II.B privítali vo svojich domovoch prozaičky Marianu Čengel Solčanskú a Soňu Urikovú (koordinátorka projektu), s ktorými sme osemdesiat minút diskutovali o historickom románe Jánošík, o cyklickom opakovaní sa histórie, o podnetných i kontroverzných postavách v slovenských dejinách, o filmoch Sviňa a Únos režisérky Solčanskej, o jej pracovných aktivitách, o živote...

      Román Jánošík prozaičky Solčanskej  je výpoveďou  o tom, ako sa žilo v dobe stavovských povstaní, ako veľmi doba ovplyvnila ľudí, ako  boli ľudia poslušní a doplatili na to, ako boli tí hore a tí dole a tí malí dole boli bezvýznamní, zneužití a zneužívaní. V celom texte môžeme pri čítaní sledovať zaujímavú otázku, aktuálnu stále, ako sa stane, že sa niekto narodí nevinný a v jednom okamihu sa premení na zlého?  Demýtizácia Jánošíka, Štefánika v Solčanskej knihe generál Milan Rastislav Štefánik, avizovaný zámer Solčanskej umeleckého projektu o Jozefovi Tisovi nám pripomenuli aj našu besedu so spisovateľkou Janou Juráňovou, ktorá sa zasa realisticky pozrela na ženy po boku slávnych mužov – v našej literatúre Hviezdoslav a Milo Urban.

      Román Jánošík môžete čítať ako výpoveď o dobe mocenských a náboženských bojov na našom území, keď konfrontujete svoje poznatky s autorkinými. Mariana Čengel Solčanská zahltí čitateľa množstvom faktov o stavovských povstaniach, o kurucoch a labancoch, najmä o povstaní Thököliho a Františka II. Rákociho, o Prešovských jatkách, detailoch života, sú tu popravy, sledujeme brutálne správanie, život, zmieňuje sa aj o Danielovi Krmanovi a jeho ceste ku švédskemu kráľovi Karolovi XII., je tu priveľa mien a faktov. Skladačka, v ktorej je zakomponovaný príbeh Juriša Jánošíka, štúrovského romantického hrdinu. Autorka zbavila Jánošíka tejto masky, opierajúc sa o historické pramene (kroniky, výpovede zo súdu s Jánošíkom), zobrazila Jánošíka ako zločinca, ktorý sa dobrovoľne prihlási k vojsku Rákociho, aby sa po rozpade povstaleckého vojska zasa pridal k cisárskej armáde, odkiaľ ho jeho rodičia vykúpili. Relatívne krátko bol zbojníkom a vodcom zbojníkov, od jesene 1711 – do zimy 1713. Dvakrát bol väznený, bol mučený a odsúdený na brutálnu popravu zavesením na hák. V historickej skladačke je minipríbeh vzdorovitého Juriša Jánošíka, ktorý miluje Boha, ale stratí svoju vieru, imponuje mu vodcovstvo zbojníkov a udržiava „ľúbostný“ vzťah s Jadvigou.

      Významnú úlohu v  dielach Mariany Čengel Solčanskej zohráva motív času a téma paradoxu ľudského života a reflexie o morálke a jej deklarovaný zámer vyrovnať sa s minulosťou slovenského národa. V otázkach študentov sa preto objavili aj také, ktoré sa sústredili na pozadie filmu Sviňa i Únos.

      Sympatické bolo Solčanskej rozprávanie o záľube v genealógii i jej spomienka na študentské roky, ktorou otvárala diskusiu i besedu. Svoju knihu Jánošík dedikovala učiteľom, pretože hovoria deťom, aby boli dobrými ľuďmi. A tak sme sa i rozlúčili. Bola to podnetná beseda s morálnym posolstvom o nutnosti hovoriť pravdu, zamýšľať sa nad minulosťou a rozlišovať dobré a zlé.

      Projekt René Anasoft litera gymnazistov pre nás pokračuje v apríli, keď delegát našej školy bude online diskutovať s gymnazistami celého Slovenska, aby v spoločnej konfrontácii názorov vybrali knihu na ocenenie.

      Moje poďakovanie patrí všetkým študentom, ktorí sa do projektu zapojili prečítaním kníh i účasťou na besede.

      https://www.litcentrum.sk/clanok/aj-gymnazium-ladislava-novomeskeho-v-senici-je-rene

     • Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

     • Mgr. Alica Maliariková

      Dňa 9.2.2021 sa uskutočnilo ķrajské kolo nemeckej olympiády, v ktorom  sa veľmi pekne umiestnili naši kvartáni Roderik Provaznik na 5. mieste a Magdaléna Zelenáková na výbornom 3. mieste. Obom srdečne blahoželáme a želáme aj do budúceho roku veľa úspechov.

     • Memory Matters -- kultúrne dedičstvo - Projekt E-Twinning

     • Autor: PaedDr. Anna Jankovýchová

      Trieda 1A sa práve zapojila do Projektu E-Twinning  s názvom  Kultúrne dedičstvo ( Memory Matters)


      V tomto projekte študenti si budujú povedomie kultúrneho dedičstva. Nielenže sa zoznámia s rôznorodosťou oblastí, ktoré môžeme zahrnúť do kultúrneho dedičstva, ale sa budú aj aktívne podielať na objavení miestnych oblastí hmotného alebo nehmotného kultúrneho dedičstva. Najprv zistia vlastné oblasti kultúrneho dedičstva a v druhej fáze sa o svoje poznatky podelia so svojimi  partnermi v medzinárodných skupinách. Nakoniec sa rozhodnú čo by malo patriť do kolektívnej pamäte Európy.

     • INEKO - rebríček škôl

     • INEKO - mimovládna nezisková organizácia, ktorá každoročne zverejňuje rebríčky základných a stredných škôl na základe výsledkov žiakov.

      Pred Vianocami sme mali dôvod na radosť. Spomedzi 15 hodnotených gymnázií (a ďalších 6 nehodnotených kvôli malému počtu žiakov) Trnavského kraja sa naše gymnázium umiestnilo na štvrtom mieste.

      Ďakujeme všetkým, ktorí svojou prácou a usilovnosťou prispeli  k tomuto peknému umiestneniu.

      Pozn.: Prvé 3 miesta obsadili: G. J. Hollého Trnava, G. A. Merici Trnava, G. P. Coubertina Piešťany.

                                                                                                                                   I. Petrovičová

       

       

     • UNICEF: Poďakovanie špeciálne pre Vás

     • Želám krásny deň SALUT Gymnázium Ladislava Novomeského, 

      minulý rok bol iný ako všetky, ktoré sme doteraz zažili. Píšem Vám preto, aby som sa Vám poďakovala, že ste aj v týchto neistých časoch plných zmien pomáhali deťom v núdzi, ďaleko za hranicami našej krajiny. Vďaka Vám sme mohli aj v tejto dobe robiť svoju prácu v teréne, zabezpečovať pre deti v núdzi vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky a vzdelanie... Úprimne ďakujem v mene každého dieťaťa, ktorému ste pomohli.

      Vďaka Vám sa v ich životoch diali každý deň malé zázraky. 

      V novom roku, keď si robíme nové predsavzatia, Vás vyzývame, aby ste urobili niečo výnimočné. Tento rok urobte predsavzatie pre dvoch - jedno pre seba a jedno pre dieťa v núdzi.Ak sympatizujete s našou misiou, bude nám cťou, ak sa rozhodnete podporiť našu prácu v teréne tým, že sa pridáte k nášmu vlajkovému programu SVETOVÝ RODIČ UNICEF

       

      ❤️  ĎAKUJEME VÁM  ❤️ 

      S úctou,Mária SliackaVýkonná riaditeľka UNICEF Slovensko
     • Naši ocenení

     • Autor: RNDr. Iveta Petrovičová

      Mgr. Viera Svatoňová - ďakovný list ministra školstva za celoživotnú obetavú prácu s talentovanými žiakmi v oblasti chémie

      Tomáš Janči – župné štipendium za 3. miesto v celoslovenskom kole Geografickej olympiády

      Lucia Poláková, Adela Sadloňová, Zuzana Čižmárová, Karolína Pirohová, Timea Otrísalová, Zuzana Závodská – ocenenie mesta za vynikajúce študijné výsledky, reprezentáciu školy a mesta a aktívnu mimoškolskú činnosť k 17. novembru – Dňu boja za slobodu a demokraciu, Dňu študenstva

     • Vianočné tradície v Británii, na Slovensku a v USA

     • Autor:  PaedDr. Anna Jankovýchová

      V tomto období ako každoročne sa študenti oboznamujú na hodinách anglického jazyka s vianočnými tradíciami v Británii ,USA a na Slovensku. Tohto roku počas on line vyučovania sme to pojali netradične a 1A vytvorila vianočný sen- príbeh, ktorý sa odohráva počas vianočného snenia, v druhom ročníku sa už naučili trpný rod a tak sme tento gramatický jav použli na prerozpávanie tradícií v trpnom rode. Obidve triedy 1.A a 2.A si vytvorili vlastné knihy pomocou aplikácie Storyjumper.com

      Naša študentka Rajae Laaziz, ktorá je na výmennom pobyte pridala k informácii ako sa u nich v Taliansku slávia Vianoce aj slovenský text, keďže u nás v septembri začala študovať slovenský jazyk.

      Ako sa im to podarilo sa môžete pozrieť tu:

      1A - Christmas Dream ( Vianočný sen)

        https://www.storyjumper.com/book/read/94212526/5fcf8e00c7149

      2A- Our Book of Christmas Traditions ( Naša kniha o vianočných tradíciách)

      https://www.storyjumper.com/book/read/94202726/5fd36880ad49e

      Želáme vám príjemné čítanie 

     • Olympiáda zo SJL on-line alebo Súťažíme aj počas karantény

     • Mgr. Erika Vícenová

      Presne takto by sa dalo výstižne  uviesť tradičné meranie síl našich gymnazistov v ich znalostiach, vedomostiach zo slovenského jazyka a literatúry v školskom kole OSJL. Hoci sa tohtoročná jeseň a zatiaľ i zima nesú v znamení pandémie koronavírusu a tvrdých karanténnych opatrení, nepodpísalo sa to na chuti našich študentov zasúťažiť si, porovnať svoje vedomosti a schopnosti so spolužiakmi či kamarátmi. V stredu 9.12. si počas tretej a štvrtej vyučovacej hodiny zmeralo sily v školskom on-line kole celkovo 25 študentov. Súťaž bola síce v aktuálnych karanténnych podmienkach ochudobnená o ústnu časť, no popasovať sa s náročným testom či transformáciou textu z jedného útvaru do druhého  nebolo isto pre mnohých úplne jednoduché. V tvrdej konkurencii sa napokon na popredné miesta prepracovali nielen ,,starí harcovníci", ale i tí, čo súťažili v spomínaných kategóriách prvý raz. A tu sú výsledky súťaže:

      Kategória A:    1. miesto: Alexandra Bobotová (septima)              

                               2. miesto: Zuzana Durcová (oktáva)

                                               Saška Budovičová (IV.C)              

                               3. miesto: Karolína Pirohová (IV.C)

      Kategória B:   1. miesto: Slávka Mihálová (II.A)              

                              2. miesto: Laura Valičeková (sexta)                         

                                               Zuzana Renováčková (II.A)

      Víťazom srdečne blahoželáme, Alexandre Bobotovej a Slávke Mihálovej želáme veľa úspechov v krajskom kole. Zároveň  ďakujeme všetkým študenom a študentkám, ktorí si aj v týchto špecifických karanténnych podmienkach mali chuť zasúťažiť a zapojili sa  do školského kola olympiády. Veríme, že súťaži ostanú verní i budúci školský rok, a veríme, že možno pribudnú i nejakí noví zapálení súťažiaci.

     • Sekundáni bodujú aj v šachu

     • Autor:: Mgr. Zuzana Zámečníková

        Žiaci našej Sekundy nie sú len šikovní študenti či klaviristi, ale aj šachisti. A nezaháľajú ani počas tejto neľahkej doby. Dokazuje to aj úspech Mareka Osleja. Marek sa dňa 22.10.2020 zúčastnil Majstrovstiev v šachu žiakov ZŠ Trnavský kraj online. Marek reprezentoval naše Gymnázium. Umiestnil sa na 8. mieste z 31 účastníkov. Prví desiati postupujú na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční už 12.12.2020. Zo senického okresu je Marek vo svojej kategórii jediným postupujúcim.

        Marekovi srdečne gratulujeme a budeme mu držať päste v celoslovenskom kole.

     • Gymnazisti - nielen výborní študenti ale aj úspešní umelci

     • Ondrej Sýkora zo sekundy, sa v stredu, 2.12.2020, stal majstrom Slovenska v sólovej hre na klavíri v piatej kategórii. Zúčastnil sa celoslovenskej klavírnej súťaže Mladí klaviristi 2020, kde za prísnych hygienických opatrení, v konkurencii súťažiacich z Bratislavy, Nitry, Topoľčian, Hurbanova, Nových Zámkov a Bojníc, získal 1. miesto v piatej kategórii.

      Ďakujeme pani učiteľke Mikušovej, ktorá ho na súťaž pripravovala.

      Srdečne blahoželáme.