• Naše mladé astronómky opäť bodovali

• Autor: RNDr. SVetozár Štefeček

Členovia astronomického krúžku nás už zopár rokov úspešne reprezentujú na súťažiach venovaných tejto krásnej prírodnej vede. V našich končinách sa však pomaly stáva tradíciou, že sú to najmä dievčatá, ktoré sú vytrvalejšie a nezľaknú sa ani zložitejších príkladov. Aj v tomto ročníku súťaže Čo vieš o hviezdach presvedčili o svojich vedomostiach.

Podobne ako v predchádzajúcom školskom roku sa všetky kolá súťaže realizovali online formou. Okresné kolo zabezpečovalo Záhorské osvetové stredisko v Senici v spolupráci s Hvezdárňou Sobotište, ďalší priebeh súťaže sa už dial pod taktovkou Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Finále sa uskutočnilo 6. mája 2021 v popoludňajších hodinách, pričom výsledky boli použité na vytvorenie poradia v rámci kraja i v celoštátnom meradle.

V tretej - najvyššej vekovej kategórii naše reprezentantky obsadili v krajskom kole druhé (Verena Pekárová, 1.B) a štvrté miesto (Tamara Ambrová, 3.A). V celoslovenskom poradí sa s bodovými ziskami 75,3 resp. 67,1% umiestnili na 9. a 20. pozícii z celkového počtu 51 súťažiacich.

Obom dievčatám srdečne gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

• Gymnázium Senica – bufet priamym nájmom

• Zverejňuje zámer prenajať nehnuteľný majetok – bufet priamym nájmom, podrobnosti v prílohe.  Bližšie informácie:

Jozefína Kuklišová
            hospodárka
            telefón: 034/6941319
            e-mail: kuklisova.jozefina@zupa-tt.sk

Vyberove_konanie_bufet(1).doc

• Pátranie po predkoch

• Autor: Mgr. Marta Horňáčková

Naši najmladší študenti (Príma), nezaháľali ani počas dištančného vzdelávania. Pracovali totiž na projekte Pátranie po predkoch. Jeho cieľom bolo, aby mladí ľudia na začiatku štúdia dejepisu spoznali najprv svoju vlastnú rodinu. Projekt mal celkom 15 kapitol. Mohli ho doplniť rôznymi fotografiami, či historickými dokumentami. Spôsob spracovania bol podľa ich vlastného uváženia.

Po niekoľkých mesiacoch tak vznikol projekt ako výsledok práce študentov, rozhovorov so starými rodičmi, rodičmi, či inými príbuznými.

• Powtoon video – E-Twinning projekt

• Autor: PaedDr. Anna Jankovýchová

Nie len na hodinách anglického jazyka ale aj vo voľnom čase  pracujeme na projekte E-Twinning  „Memory Matters“  v triede 1A   V rámci projektu sme na úvod predstavili naše krajiny pomocou aplikácie Powtoon. Práve túto aplikáciu by som vám dnes rada predstavila. Táto aplikácia umožňuje oživiť vašu prezentáciu . Ak použijete základnú verziu – Basic, ktorá je zadarmo máte možnosť oživiť  aj vaše vlastné fotografie, či iné súbory . V prípade že sa ako začiatočník máte záujem sa s touto aplikáciou zoznámiť , tak môžete použiť už vopred pripravené videá – Templates a vy si doplníte len vlastné informácie či fotografie do týchto vopred pripravených videí a veľmi rýchlo vytvoríte svoje vlastné a jedinečné video.

Aplikáciu si môžete stiahnuť zadarmo na adrese www.powtoon.com

Návod na použitie a prácu s touto aplikáciou nájdete na kanály Youtube link: https://www.youtube.com/watch?v=lEQiZQi-aGY

Aj keď je tento návod v anglickom jazyku, pomocou ikoniek sa dá celkom dobre pochopiť ako s aplikáciou pracovať.

Ako ukážku vám ponúkame link na Powtoon  video, ktoré spracovala Adela Návratová

Video má názov : Stereotypy o Slovákoch a Slovensku

Verím, že sa aj vy zamilujete to tejto možnosti po zahliadnutí tohto videa.

Spracovala. Anna Jankovýchová

Koordinátorka projektu E-Twinning