• Návraty v čase

•  Spomínali sme na senického rodáka Ivana Horvátha s jeho príbuznými

Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

30.05.2024 sa študenti III.A, II.B, I.A, III.C a septimy zúčastnili výnimočného kultúrneho podujatia pod záštitou Záhorského osvetového strediska v DK Senica pri príležitosti 120. výročia narodenia senického rodáka - spisovateľa, právnika, diplomata, umeleckého fotografa JUDr. Ivana Horvátha.

Mládeži sa prihovoril aj pán primátor Martin Džačovský, ktorý privítal vzácnych hostí – spisovateľových rodinných príslušníkov – dcéru Janku Schillerovú Horváthovú, vnuka Ivana Horvátha a neter Deanu Horváthovú – Jakubiskovú, filmovú herečku a producentku. Podujatia sa zúčastnili aj podpredseda Slovenských spisovateľov a zástupca Matice slovenskej – PhDr. Ladislav Perný, PhD. a riaditeľka nášho gymnázia RNDr. Iveta Petrovičová.

Študenti mali možnosť dozvedieť sa o živote a tvorbe rovesníka patróna nášho gymnázia (Laco Novomeský sa narodil v tom istom roku v Budapešti) z prezentácie študentiek Gymnázia Ivana Horvátha v Bratislave, ktoré k nám pricestovali v sprievode svojej pani profesorky Mgr. Denisy Gallovej. Rodinné zázemie, ukážky z tvorby, vzťah k Francúzsku, úsilie v protifašistickom odboji a snaha o nastolenie sociálnej demokracie, nespravodlivé obvinenie z buržoázneho nacionalizmu a väznenie s tragickými následkami – to sú nosné motívy jeho života, o ktorých dievčatá z Bratislavy oboznámili našich žiakov. Následne si ich poznatky overili v kvíze, ktorý naši mládenci hravo zvládli a dostali ceny – knihy s venovaním spisovateľovho vnuka.

Najkrajším a najvzácnejším bolo práve posolstvo autorovej dcéry, spomínajúcej na idylické detstvo v Senici, na svojich rodičov, ktorí viedli svoje deti k úcte ku všetkému živému, k láske k prírode, ku skromnosti (tá sa jej v živote zišla, keď bola po zatknutí rodičov ako 12-ročná väznená v detskom domove). Pani Horváthová – Jakubisková tiež hovorila, akým silným dojmom na ňu pôsobili stretávania otca Borisa (brata Ivana H.) s Lacom Novomeským, zdôraznila študentom, aby milovali svoju vlasť a z cudziny sa vždy vrátili k svojim koreňom, aby spoznávali osobnosti slovenskej histórie, ktoré sa snažili o budovanie štátnosti na etických princípoch. Na záver Ladislav Perný ako zástupca Matice slovenskej s potešením oznámil v septembri plánované odhalenie búst obom významným Seničanom pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave.

Čerešničkou na torte celého programu bolo premietnutie úryvku čierno-bieleho filmu z pozostalosti autora, ktorú dal Ivan Horváth ml. zdigitalizovať a poskytol ju zberateľovi starých filmov S. Prokešovi. (Celý film si záujemcovia mali možnosť pozrieť v popoludňajšom programe v DAV-e.) Bolo dojímavé vidieť Janku Schillerovú ako malé dievčatko stáť na schodoch mohyly Bradlo, kam často chodievala rodina s priateľmi na výlet. Zakladateľ senického fotoklubu Ivan Horváth zdokumentoval tento film ako pamiatku na svoje deti, ženu a priateľov. Netušil, ako sa nám zavďačí, keď sa vrátime v čase a budeme okrem iného vidieť 7-ročného Ľubomíra Feldeka či mladého veselého Laca Novomeského, šarmantne skladajúceho klobúk na pozdrav.

Príbeh našich rodákov bude mať na jeseň pokračovanie. Študentky septimy pripravujú prezentáciu tentokrát o Lacovi Novomeskom pre študentov Gymnázia Ivana Horvátha.

• Turnaj vo vybíjanej a florbale

• 31. mája 2024 si užili mladší žiaci osemročného gymnázia turnaj vo vybíjanej a florbale, ktorý sa konal pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.