Cena René - Anasoft litera gymnazistov je prvou literárnou cenou, o ktorej rozhodujú študentky a študenti vybraných slovenských gymnázií a stredných škôl. V tomto je projekt unikátny, lebo jedinečná je aj myšlienka – vymyslieť koncepciu, aby mladí ľudia čítali, zoznámili sa s aktuálnou situáciou na scéne slovenskej beletrie, aby dokázali interpretovať texty, aby kriticky mysleli a diskutovali. Jedinečný je aj manažment tejto ceny: darovať minimálne 15 kníh každej z 25 zapojených škôl, podporiť besedy s autormi i finále projektu. Neobyčajné sú tiež aktivity v prihlásených školách – osloviť čo naviac študentov, diskutovať s nimi, vysvetľovať, čítať, argumentovať, zvládnuť logistiku hodín analýzy v intenciách tematických plánov...
Prvou laureátkou tejto ceny sa stala Ivana Gibová s knihou Barbora, boch & katarzia. Víťazom druhého ročníka bol Daniel Majling so zbierkou poviedok Ruzká klazika. Tretím laureátom sa stal Václav Kostelanski s knihou Virtuóz. Štvrté ocenenie získala Alena Sabuchová s románom Šeptuchy. Piatou laureátkou je Barbora Hrínová s knihou Jednorožce.
Šiesty ročník zostane bez vyhlásenia víťaza, lebo z piatich nominovaných kníh zostali len tri. Organizátori a porotcovia Ceny René sa rozhodli stiahnuť z nominácií knihu Táto izba sa nedá zjesť debutantky Nicol Hochholczerovej. Vzápätí na protest odstúpil Arpád Soltész, známy investigatívny novinár a spisovateľ, autor románov Mäso, Sviňa, Hnev a Zlodej. V médiách, na sociálnych sieťach, na školách, tiež v našej škole, sa rozpútali zapálené diskusie o výbere kníh. Konštatovali sme, že texty spájajú závažné morálne témy, ktoré však na čitateľa pôsobia frustrujúco. Keď naši študenti vystúpili ako recenzenti pred spolužiakmi, väčšina študentov nechcela pokračovať v čítaní určených kníh.
Študentky a študenti III.B a IV.B začali čítať ešte počas letných prázdnin. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry mohli ich spolužiaci sledovať veľmi dobré interpretácie nominovaných kníh: Mariana Čengel Solčanská: Proces s mŕtvym, Jana Micenková: Krv je len voda, Arpád Soltész: Zlodej a Marek Vadas: Šesť cudzincov. Čitatelia dokázali bravúrne poukázať na prednosti i nedostatky štýlu, zámer i na kompozíciu. Najviac sme diskutovali o pohľade Mariany Čengel Solčanskej na úlohu Jozefa Tisa v dejinách, páčil sa nám štýl Mareka Vadasa, ktorý poukázal na morálku a zbabelosť každého človeka, rozšírili sme si predstavu o zločinnosti éry 90. rokov a priznali sme, že sme sa už stretli s narušenými rodinnými vzťahmi v našom okolí.
Naše poďakovanie teda patrí čitateľom tohto ročníka: Isabele Iršovej, Leovi Komárkovi, Katke Valúchovej, Natálke Krištofovej, Katke Sadloňovej (IV.B), Sofii Šrámkovej (II.A) a Alžbete Čederlovej, Dane Chochlíkovej, Erikovi Michaličkovi, Verene Pekarovej, Emke Polákovej (III.B) – pod vedením Mgr. Hany Odokienko Fodorovej, PhD.
Nevieme, či sa organizátorom podarí naštartovať ďalší ročník, ale sme radi, že sme mohli byť pri piatich ročníkoch.
Ďakujeme.