• Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, kategória C

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

9 súťažiacich z tercie a kvarty v piatok 11. októbra 2024 súperilo v troch disciplínach olympiády v slovenskom jazyku: vedomosti a čítanie s porozumením  - test, štylistická zručnosť – transformácia textu,  talent a rečnícke schopnosti s kritickým myslením a všeobecným prehľadom – ústna časť.

Sedem študentov absolvovalo súťaž ako úspešní riešitelia a prvé tri miesta patrili kvarte:

1. miesto: Sofia Amelia Lenárdová, kvarta.
            2. miesto: Adam Ravas, kvarta.
            3. miesto:  Natália Špániková, kvarta.

Víťazka Sofia Amelia Lenárdová nás bude reprezentovať v okresnom kole, ktoré organizuje 13. 11. 2024 naše gymnázium.

• S Hviezdoslavom do lavíc

• Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.

V piatok 11. októbra 2024 sa študenti oktávy a 4. B zúčastnili podujatia S Hviezdoslavom do lavíc, ktoré organizovala Záhorská galéria v Senici. Ide o výchovno-vzdelávací projekt, ktorý spája poéziu významných slovenských básnikov (Smrek, Dilong, Rúfus, Hviezdoslav) s jazzovou hudbou. Okrem samostatného koncertného uvedenia zhudobnených básní v interpretácii jazzového kvarteta v zložení Matúš Uhliarik spev, František Báleš klavír a autor hudby, Vladimír Máčaj kontrabas a Juraj Šušaník bicie nástroje, obsahuje prednášku autora projektu zameranú na hľadanie vzájomných paralel oboch umeleckých oblastí, rytmické a melodické hry pre žiakov, prácu s textami básní v súznení s hudbou, ako aj možnosť si zahrať s kapelou. Projekt podporil Fond na podporu umenia. Naši najstarší študenti si tak pripomenuli už známe fakty, no dozvedeli sa aj niečo nové. Skúsili si hru na bicie a kontrabas. Ďakujeme  za kultúrny zážitok a spoluprácu senickej galérii umenia.

• Stretnutie so spisovateľmi Katarínou Vargovou a Lukášom Cabalom

• 8. ročník čitateľského projektu René Anasoft litera gymnazistov a stredoškolákov

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

„Knihy sú nástrojom, ktorý zapaľuje a rozvíja predstavivosť a čítanie je intenzívnym tréningom našich myslí.“

Študenti IV. A a II. A, ktorí čítali a stále čítajú tohtoročný výber piatich kníh v projekte Študentská cena René Anasoft zhodne konštatovali, že výber kníh je zo všetkých ročníkov najlepší. Rozprávanie a príbehy z Číny (Pavel Dvořák: Moja čínska dekáda), očarenie Trenčínom (Lukáš Cabala Spomenieš si na Trenčín?), vzťahy na multikultúrnom Balkáne, kde je žena stále na druhom mieste (Miroslava Kuľková Hotel Balkán), rozprávanie o toxických vzťahoch (Katarína Vargová) a výpoveď o tom, že viacerí z nás v sebe nosia svoje temno a zlobu (Richard Pupala Druhý čierny zošit).

7. októbra 2024 sme strávili dve hodiny v Záhorskej knižnici v príjemnej debate o textoch Lukáša Cabalu a Kataríny Vargovej. Naše stretnutie vyznelo veľmi pozitívne aj vďaka myšlienkam a postojom našich hostí. Katarína Vargová sa prezentovala ako človek, ktorý každý deň prežíva so zvedavosťou, teší sa na nové dni plné zážitkov. Vyhovela našej prosbe urobiť reklamu svojej knihe a napriek tomu, že text Severné more je výpoveďou o manipulácii, o psychickom týraní a osamelosti, upozornila na vtipné a ironické pasáže knihy. Jej text pomáha tým, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a ako autorku ju kontaktovali, ale naši študenti ho vnímali aj ako prevenciu, ak by sa niekedy stretli s manipulátorom. Katarína Vargová svoje rozprávanie oživila čriepkami z reality šou Pečie celé Slovensko a Ruža pre Nevestu, ktoré realizovala ako scenáristka. Poradila maturantom, ako dobre napísať maturitný sloh, lebo pôsobila v tíme literárnej súťaže Medziriadky.

Majiteľ profesionálneho antikvariátu v Trenčíne Čierne na Bielom Lukáš Cabala dal sám sebe nálepku očarený pesimista a pozitívne tvrdil, že sa Slovensku sa číta primerane a veľa ľudí pristupuje k čítaniu ako k vyššiemu cieľu. Spolu s ním sme analyzovali množstvo tematických línií jeho novely a dozvedeli sme sa veľa zaujímavého o Trenčíne, o osobnostiach Trenčína, o Slovákoch, o nostalgii k minulým časom, ako funguje antikvariát i ako zvýšiť záujem o knihy.

Obaja prozaici nám umožnili sledovať aj ich tvorivý proces písania a prezradili, kto prvý číta ich knihu. Besedu oživili informáciami o  obľúbených autoroch a o kultúrnych podujatiach i plánoch do budúcnosti. Opäť sme sa presvedčili, že stretnutie s autormi nominovaných kníh je pre študentov benefitom, lebo z rozhovorov získajú veľa poznatkov o živote, o umení, o literatúre.

Poďakovanie patrí Slovenskému literárnemu centru a koordinátorke Monike Nagyovej,  skvelému kolektívu IV.A – študenti sa do projektu zapojili už štvrtý raz.

Ďakujeme tiež zamestnancom Záhorskej knižnice a projektovej manažérke Mgr. Otrísalovej za pomoc s organizáciou besedy.