„Knihy sú nástrojom, ktorý zapaľuje a rozvíja predstavivosť a čítanie je intenzívnym tréningom našich myslí.“
Študenti IV. A a II. A, ktorí čítali a stále čítajú tohtoročný výber piatich kníh v projekte Študentská cena René Anasoft zhodne konštatovali, že výber kníh je zo všetkých ročníkov najlepší. Rozprávanie a príbehy z Číny (Pavel Dvořák: Moja čínska dekáda), očarenie Trenčínom (Lukáš Cabala Spomenieš si na Trenčín?), vzťahy na multikultúrnom Balkáne, kde je žena stále na druhom mieste (Miroslava Kuľková Hotel Balkán), rozprávanie o toxických vzťahoch (Katarína Vargová) a výpoveď o tom, že viacerí z nás v sebe nosia svoje temno a zlobu (Richard Pupala Druhý čierny zošit).
7. októbra 2024 sme strávili dve hodiny v Záhorskej knižnici v príjemnej debate o textoch Lukáša Cabalu a Kataríny Vargovej. Naše stretnutie vyznelo veľmi pozitívne aj vďaka myšlienkam a postojom našich hostí. Katarína Vargová sa prezentovala ako človek, ktorý každý deň prežíva so zvedavosťou, teší sa na nové dni plné zážitkov. Vyhovela našej prosbe urobiť reklamu svojej knihe a napriek tomu, že text Severné more je výpoveďou o manipulácii, o psychickom týraní a osamelosti, upozornila na vtipné a ironické pasáže knihy. Jej text pomáha tým, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a ako autorku ju kontaktovali, ale naši študenti ho vnímali aj ako prevenciu, ak by sa niekedy stretli s manipulátorom. Katarína Vargová svoje rozprávanie oživila čriepkami z reality šou Pečie celé Slovensko a Ruža pre Nevestu, ktoré realizovala ako scenáristka. Poradila maturantom, ako dobre napísať maturitný sloh, lebo pôsobila v tíme literárnej súťaže Medziriadky.
Majiteľ profesionálneho antikvariátu v Trenčíne Čierne na Bielom Lukáš Cabala dal sám sebe nálepku očarený pesimista a pozitívne tvrdil, že sa Slovensku sa číta primerane a veľa ľudí pristupuje k čítaniu ako k vyššiemu cieľu. Spolu s ním sme analyzovali množstvo tematických línií jeho novely a dozvedeli sme sa veľa zaujímavého o Trenčíne, o osobnostiach Trenčína, o Slovákoch, o nostalgii k minulým časom, ako funguje antikvariát i ako zvýšiť záujem o knihy.
Obaja prozaici nám umožnili sledovať aj ich tvorivý proces písania a prezradili, kto prvý číta ich knihu. Besedu oživili informáciami o obľúbených autoroch a o kultúrnych podujatiach i plánoch do budúcnosti. Opäť sme sa presvedčili, že stretnutie s autormi nominovaných kníh je pre študentov benefitom, lebo z rozhovorov získajú veľa poznatkov o živote, o umení, o literatúre.
Poďakovanie patrí Slovenskému literárnemu centru a koordinátorke Monike Nagyovej, skvelému kolektívu IV.A – študenti sa do projektu zapojili už štvrtý raz.
Ďakujeme tiež zamestnancom Záhorskej knižnice a projektovej manažérke Mgr. Otrísalovej za pomoc s organizáciou besedy.