Štúdium na našej škole
Beseda s kurátorom
Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.
64. apríla 2025 seminaristi z umenia a kultúry opäť zavítali do Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici. Okrem aktuálnej výstavy Stix s odborným výkladom sa venovali praktickej príprave na maturitnú skúšku. V besede s kurátorom a riaditeľom senickej galérie Mgr. Romanom Popelárom sa dozvedeli o tom, kto je to kurátor - teoretik umenia, ako funguje galéria, ako sa dostane umelecké dielo do galérie, čo znamená stať sa v dnešnej dobe umelcom u nás a v zahraničí a prečo je lepšie, aby umelecké dielo bolo v galérii a nie v súkromnej zbierke. Ďakujeme galérii za spoluprácu a veríme, že maturanti zúročia, čo sa dnes naučili.
Účasť v krajskom kole Medzinárodnej dejepisnej súťaže
Autor: Mgr. Ľubomír Staňo
2. apríla 2025 sa uskutočnilo krajské kolo Medzinárodnej dejepisnej súťaže (organizátorom je Gymnázium Cheb, krajské kolo bolo na Strednej spojenej škole v Trnave pod záštitou župana Mgr. Jozefa Viskupiča). Družstvo našej školy v zložení Peter Beňák (2. A), Matúš Vulgan (2. B) a Michal Žeňuch (2. B) obsadilo 1. miesto v konfrontácii tímov z 10 gymnázií kraja a vybojovali si účasť vo finále, ktoré sa uskutoční v aule Západočeskej univerzity v Chebe v novembri 2025. Ďakujeme študentom za reprezentáciu školy v tejto náročnej súťaži a želáme im veľa úspechov.
ŠKOLSKÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD DO PARÍŽA A REMEŠA
Autor: Mgr. Miriam Suchovská
15Pondelok 24. marca 2025 bol pre 50 našich študentov výnimočný - vydali sme sa na 5-dňový poznávací zájazd do Paríža-Remeša zorganizovaný v spolupráci s CK PONTE TOUR a viezli sme sa v autobuse firmy Nitrabus.
Vyrazili sme už o 5:45 ráno, aby sme do večera boli v Remeši, kde sme mali ubytovanie v hoteli aj s raňajkami. Na druhý deň, vyspinkaní a naraňajkovaní sme si najskôr prezreli historické centrum tohto významného mesta. Mohli by sme ho nazvať „hlavným mestom šampanského“ alebo aj „korunovačným mestom“. Dôkladne sme si prezreli - z vonka aj z vnútra - asi najkrajšiu a historicky najdôležitejšiu gotickú katedrálu vo Francúzsku – katedrálu Notre-Dame v Remeši. V tejto gotickej nádhere bolo korunovaných 30 francúzskych kráľov a jej počiatky siahajú až do roku 400.
Po prehliadke Remeša sme sa presunuli do Versailles, kde sme navštívili Grand Trianon a Petit Trianon a versaillské záhrady. Grand Trianon je mramorový palác postavený pre Ľudovíta XIV známy najmä vďaka podpisu Trianonskej mierovej zmluvy po 1. svetovej vojne. Z honosne barokového Versailles sme sa odviezli do modernej štvrte Paríža – La Défense (Obrana), kde sme si oddýchli pod novým „víťazným oblúkom“ „La Grande Arche“ (Veľký oblúk) a stihli sme aj prvé nákupy v najväčšom nákupnom centre v Európe „Les 4 temps“ (4 ročné obdobia). Večer sme sa ubytovali na 2 noci v hoteli.
Po chutných raňajkách na francúzsky spôsob sme tretí deň zamierili do najväčšieho múzea na svete – do múzea Louvre. A áno, videli sme aj slávnu Monu Lisu! V Louvri je naozaj čo obdivovať. Ak by ste sa chceli pristaviť pri každom jednom vystavenom exponáte aspoň na niekoľko sekúnd, museli by ste tu stráviť niekoľko dlhých mesiacov bez prestávky! My sme tam boli síce len zopár hodín, ale stálo to za to.
Louvre nie je ďaleko od najznámejšej gotickej katedrály na svete Notre-Dame de Paris a preto náš program pokračoval práve tam. Katedrála je už zrekonštruovaná a bolo evidentné, že ju chcú vidieť všetci návštevníci Paríža. Chvíľu to trvalo, než sme sa dostali do vnútra, ale aj jej interiér je ohromujúci.
Náš program pokračoval návštevou ďalšieho gotického skvostu – malebnej kaplnky la Sainte-Chapelle slávnej vďaka nádherným vitrážam. Nachádza sa blízko justičného paláca neďaleko od la Conciergerie, preto sme následne išli tam. La Conciergerie slúžila a čiastočne stále slúži ako väznica. Prezreli sme si priestory, kde bola uväznená aj Mária-Antoinetta a Ľudovít XVI pred popravou. Mimochodom, prísna kontrola pred vstupom bola sama o sebe zážitkom.
Potom sme sa ešte prešli cez Latinskú štvrť, išli sme okolo univerzity la Sorbonne, pobudli sme aj pri Panthéone a podvečer sme strávili v pokojných Luxemburských záhradách, v ktorých sme poniektorí našli Sochu Slobody. Zaujímavosťou bolo, ako správcovia pískaním na píšťalkách vyháňajú návštevníkov záhrad pred zatvorením.
Ani štvrtý deň nesklamal! Začali sme pohľadom na mesto z Montmartru od baziliky Sacré-Coeur, ktorú sme videli aj z vnútra. Ľahko sme zišli dolu cez malebnú umeleckú štvrť až ku Galeries Lafayette, luxusnému obchodnému domu, kde sme mali rozchod a vyviezli sme sa aj na terasu, odkiaľ je krásny výhľad na Operu Garnier a blízke okolie. Trochu sme sa posilnili a peši sme pokračovali cez námestie Place Vendôme a Place de la Concorde (Námestie Svornosti) až k Tour Eiffel. Pomocou výťahov sme sa dostali až na samý vrchol, odkiaľ je vidieť celé mesto. Počasie bolo výborné, viditeľnosť tiež, a tak sa nám akosi ani nechcelo ísť dolu. Nič sa však nedalo robiť. Veď ešte sme museli ísť na slávnu avenue Champs-Élysées! Individuálne sme si užili a nasávali atmosféru tejto najslávnejšej ulice sveta.
Myslíte, že to bolo všetko? Nie! Paríž je samé prekvapenie! Čo chce vidieť každý turista? Svietiacu blikajúcu Eiffelovku vo večerných hodinách predsa! A keby ste si ju mohli pozrieť priamo z terasy na samom vrchu Arc-de-Triomphe (Víťazný oblúk), vyšliapali by ste kvôli tomu takmer 200 točitých schodov? My sme tak urobili. Zadýchali sme sa síce, ale naša námaha bola odmenená pohľadom na celý nočný vysvietený Paríž. Krásna rozlúčka!
O 21.00 h sme nasadli do autobusu, ktorým sme sa piaty deň poobede doviezli až do Senice. Celou cestou nás sprevádzal pán sprievodca Michal z CK Ponte Tour, ktorý nám porozprával veľa zaujímavostí nielen o Paríži ale aj o Francúzsku. Vďaka nemu všetko išlo ako hodinky a bolo poznať, že v Paríži pozná snáď každý kút. Ďakujeme!
Čo dodať na záver? Snáď len to, že na výlet budeme určite spomínať v dobrom a veríme, že sa sem určite ešte niekedy vrátime.