• Divadelné predstavenie Nádej Dubček

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

„Bojoval za to, čomu veril, a robil to, čo mu okolnosti dovolili.“ To je výstižné motto divadelného predstavenia Nádej Dubček, ktorého sa 15. marca 2024  zúčastnili študenti kvarty, III.A a septimy. Leitmotívom hry sa stal boj človeka, občana a politika Alexandra Dubčeka s  jednotlivcami z  komunistickej strany, čo deformovali hodnoty sociálnej spravodlivosti, po ktorých on tak túžil. Riaditeľka Mestského divadla v Trenčíne nám spolu s hercami ukázali celý život Dubčeka od narodenia až po tragickú autonehodu. Sledovali sme presvedčenie a sen jednej rodiny o socializme. Dubčekovci išli za svojím snom z Ameriky do vytvorenej ČSR a do ZSSR, potom späť na Slovensko. Samotný  Dubček vytriezvel z komunistickej horúčky až v 80. rokoch. Pochopil, že systém, ktorý je totalitný, sám seba presviedčajúci inváziou vojsk v suverénnej krajine, neprivedie štát ani jednotlivca k rovnosti, ani ku šťastiu. Príbeh človeka Alexandra Dubčeka túžiaceho po ideológii s ľudskou tvárou začínal reflexiou Marxa a Engelsa. Dubček sa po komunistickom prevrate stal postupne vysokým funkcionárom KS, ktorý chcel reformu smerom k demokracii a k slobode. Divadelné predstavenie bolo pre študentov súčasne dejepisnou lekciou o udalostiach v ČSSR v rokoch 1967 – 1970.

Najdôležitejším sa stalo myšlienkové vyznenie hry. Piesne Karla Kryla, Marty Kubišovej a scény z revolúcie v novembri 1989 nám pripomenuli hodnoty slobody, demokracie a osobnej integrity. Ešte dlho v nás rezonovali heslá z predstavenia: „Od koryta ku korytu, a to chcete autoritu? „Alebo odstúpte, alebo si nájdite iný ľud.“

• Biologická exkurzia II.A

• Autor: Mgr. Roman Ravas

Dňa 28.februára 2024 sa žiaci 2.A triedy zúčastnili biologickej exkurzie do Malých Karpát. Ich cieľom bolo pozorovať prebúdzajúcu sa prírodu. Najskôr určovali pomocou charakteristických znakov kôry jednotlivé druhy stromov - buk, dub, javor, jelšu, jaseň a hrab. Naskytla sa im aj príležitosť  prezrieť si dva exempláre salamandry škvrnitej, pohybujúce sa pomalým krokom vedľa cesty. Z korún stromov sa ozývali hlasy vtákov, ktoré sme spoločne identifikovali ako sýkorku bielolícu, sýkorku belasú, orieška obyčajného, pinku obyčajnú, brhlíka lesného, drozda čierneho, strnádku žltú a žlnu zelenú. Celkovo sme prešli 12 km s prevýšením takmer 400 výškových metrov. Začínali sme na námestí, odkiaľ sme prešli okolo jaskyne Deravá skala a cez Jeleniu horu sme sa vrátili k autobusovej stanici. Naskytli sa nám pritom pekné výhľady na okolité vrcholy Malých Karpát.

• Literárna exkurzia v Piešťanoch

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

22. februára 2024  študenti III.A a III. B navštívili byt Ivana Kraska v Piešťanoch, v ktorom básnik literárnej moderny a symbolizmu žil a pracoval v rokoch 1943 – 1958.

Kraskov byt je súčasne múzeom, v ktorom sme si vypočuli hodinovú prednášku o jeho životnej anabáze najmä do prvej svetovej vojny. Citové a intelektuálne krízy Kraska súviseli najmä s neúspešným vzťahom a  rozchodom s Ľudmilou Groeblovou, poetkou moderny, ktorú spoznal počas štúdia v Prahe. Ľudmila Groeblová bola ako Krasko aktívna v spolku Detvan. Krasko v spolku Detvan spoznal tiež Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa stal jeho priateľom. Zoznámili sme sa s básnikovou korešpondenciou a zaujal nás najmä list, čo Krasko adresoval svojej manželke Ilonke Kňazovičovej, v ktorom ju nepriamo požiadal o ruku. Krasko písal, že dostal od Štefánika z jeho cesty na Tahiti krásnu perlu, ktorú by po jej súhlase vložil do zásnubného prstienka pre ňu.

Byt básnika a politika Kraska zaujme obrazmi Martina Benka, ktoré umelec daroval manželom a funkcionalistickým štýlom bytu. Rovnako množstvom fotografií a prameňov, ktoré vypovedajú o Kraskovej politickej dráhe. Desaťročie bol senátorom za agrárnu stranu a tajomníkom Vavra Šrobára na Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska. Prednášku o Kraskovi sme vnímali v kontexte doby: spolok Detvan, Štefánik, účasť Kraska na východnom fronte v prvej svetovej vojne, aktivity národného zhromaždenia a Krajinského úradu.

• Návšteva ESETu

• Dňa 21.2.2024 sme sa vybrali do hlavného mesta Slovenska na exkurziu našej významnej počítačovej firmy ESET - globálnej spoločnosti zaoberajúcej sa digitálnou bezpečnosťou. Navštívili sme priestory jej celosvetovej centrály nachádzajúcej sa v Aupark Tower Bratislava. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií zo sveta informačnej bezpečnosti.