• Deň otvorených dverí 19.10.2022

          • Počas Dňa otvorených dverí sme privítali budúcich študentov aj v chemickom laboratóriu. Vybraní študenti im ukázali zaujímavé a efektné chemické pokusy.  

          • Výsledky školského kola Zenitu

          • Autor: Ing. Ivan Spiššák

            Školské kolo v programovaní bolo 19. 10. Súťaž tradične prebieha v škole, trvá 3 a pol hodiny. Programátori dostávajú zadania a posielajú riešenia na vyhodnotenie  online, prostredníctvom webového rozhrania organizátora.

            Prvé miesto obsadil Jakub Fischer zo Septimy, druhé Jaroslav Podmajerský zo 4. B, tretie Tomáš Palkovič zo 4. A.

            Paradoxne, vyhral študent, ktorý ešte len začal chodiť na seminár z programovania ... ale ako samouk programuje už od 11 rokov.

          • STREDOŠKOLSKÝ TURNAJ VO FRISBEE

          • Autor:  Katarína Poláková, Sexta

            Dňa 19. 10. 2022 sa 23 žiakov z tried III.B, II.C, I.C, Sexty a Septimy zúčastnilo Stredoškolského turnaja v Ultimate Frisbee, ktorý sa konal v Bratislave. Organizátorom bola Slovenská asociácia Frisbee. Išlo o veľmi priateľské, napínavé a intenzívne športové podujatie, kde si žiaci mohli porovnať a vymeniť svoje skúsenosti so svojimi rovesníkmi z ostatných škôl.

            Pri zápasoch študenti musia využívať aj svoje logické myslenie, čo sa odrazilo aj na výsledku. Domov sme si priniesli krásne 2. a 5. miesto z ôsmich.

            Verím, že na zážitky z turnaja budú žiaci ešte dlho spomínať a že svoje nadobudnuté skúsenosti využijú v ďalších turnajoch.

            Ďakujeme pani profesorke Suchovskej za jej podporu a študentom za ich vynikajúci výkon. 

          • Prednáška Kritické myslenie a argumentácia

          • Autor:  Sofia Šrámková, 2.A

            V stredu 19. októbra sme sa my, žiaci z 2.A s pani profesorkou Gergelovou, zúčastnili prednášky „Kritické myslenie a argumentácia” v Záhorskej knižnici. Prezentácia pána Ondreja Schütza zo Slovenskej debatnej asociácie bola poučná, zábavná a pre nás, druhákov žijúcich vo svete plnom informácií a hoaxov, veľmi hodnotná. Po prezentácii sme si vyskúšali ako správne a slušne diskutovať a používať argumenty. Dúfame, že sa čoskoro opäť zúčastníme podobnej akcie Slovenskej debatnej asociácie.

          • Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, kategória C

          • ​​​​​​Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            Dvadsiati študenti tercie a kvarty súťažili v dňoch 13. – 17. októbra 2022 v troch disciplínach Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry: online vedomostný test, transformácia textu na krátku novinovú správu a rečnícky prejav zameraný na otvorenie výstavy  obrazov na dobročinné účely. Vďaka súťaži sme objavili rečnícke talenty i budúcich redaktorov nielen školského časopisu. Súťaž opäť ukázala, že najlepšie výsledky dosiahnu tí, ktorí sú úspešní vo všetkých častiach.

            Prvé miesto patrí Alexandre Hamerlíkovej z tercie, ktorá bude naše gymnázium zastupovať v okresnom kole OSJL už 10. 11. 2022.

            Druhé miesto si vysúťažila Michaela Hrabinová z tercie. Tretie miesto patrí  Gabrielovi Pribilovi z kvarty.

            Úspešnými riešiteľmi sú: Samuel Khír, Rastislav Bederka, Lilly Kapusňáková (kvarta), Eliška Tršková, Lenka Králičková (tercia).

            Víťazom blahoželáme, ďakujeme všetkým súťažiacim za účasť i výkony!

          • Výlet do Viedne

          • Sára Slezáková, Nina Nemcová, 1.B

            Piatkové ráno nás pred školou privítal autobus „Simon“. Čakal nedočkavo na ospalých študentov, ktorí sa tešili na nové zážitky. „Simon“ bez meškania vyrazil smer Viedeň.

            Naša prvá cesta viedla do jedného zo štyroch oficiálnych sídiel vo Viedni. Viedenské medzinárodné centrum, známe ako “UNO City“,  prenajali v r. 1979 na 99 rokov za symbolickú cenu 1 rakúskeho šilingu ( 7 eurocentov). Pracuje tu okolo 5000 zamestnancov zo 125 krajín. Sídlo OSN sme spoznali hneď. Obrovský komplex s vlajkami, je neprehliadnuteľný. Len čo sme sa vyrútili z autobusu, už sme pózovali pred fotoaparátom. Čakala na nás sympatická sprievodkyňa, ktorá nás zahrnula veľkým množstvom informácií v nemčine. Našťastie, naše pani profesorky boli perfektné tlmočníčky. Prešli sme konferenčné a rokovacie sály, obdivovali sme kameň z Mesiaca a iné ďalšie exponáty. Zo sídla OSN sme sa presunuli na Stephansplatz, kde sme mali rozchod.

            Slnečné počasie, krásne historické budovy, Dóm sv. Štefana, radnica, prívetiví ľudia, to všetko vytváralo príjemnú atmosféru. Niektorí ochutnali aj známe viedenské špeciality: Wiener Schnitzel alebo  Sacher Torte. Po precvičení si nemeckého jazyka, na nás čakali korunovačné klenoty v cisárskom paláci Hofburg. Tie najkrajšie a najvýznamnejšie boli: rakúska cisárska koruna, žezlo a jablko.

            Cestou na univerzitu sme sa pristavili pri parlamente, radnici a národnom  divadle Burgtheater. Posledné naše kroky mierili do Prírodovedného múzea, kde sme videli skutočné unikáty zo života našej planéty, od vzácnych kameňov, cez modely dinosaurov až po kyticu vyrobenú z 2100 diamantov a 800 drahokamov, ktorú venovala Mária Terézia jej manželovi.

            Po celodennom výlete sme unavení, plní zážitkov nasadli do nášho“ Simona“, ktorý nás bezpečne priviezol naspäť pred školu. Bol to super výlet! Škoda, že taký krátky. Už sa tešíme na ďalšie podobné výlety.

          • XXV. ročník Európskeho veľtrhu pomaturitného vzdelávania – GAUDEAMUS – AKADÉMIA

          • Mgr.M. Horňáčková,  Mgr.K. Václavková

            Dňa 6.10. 2022 sa naši štvrtáci vybrali do Bratislavy. Cieľ? – veľtrh vysokých škôl.

            Hoci Incheba - výstavisko organizačne nezvládla túto akciu, dokonca sa mnohí študenti ani nedostali dnu, nám sa to podarilo.

            Študenti sa tak mohli zoznámiť so širokou ponukou vysokých škôl u nás, v Čechách i v ďalších okolitých štátoch Európy.

            Majú teraz o čom premýšľať – kam po maturite?? Ponuka je veľká.

          • HURÁ, NA SHAKESPEARA

          • Autor: Mgr. Ľubomír Staňo​​

            Koniec septembra je vhodný čas na trochu zábavy (zároveň i načerpania vedomostí zo svetovej divadelnej klasiky). Tento termín využili žiaci 2. C a Sexty, aby si užili známu komédiu „Veselé paničky windsorské“ v podaní hercov Slovenského národného divadla. Prevažná väčšina študentov a pedagógov nebola sklamaná. Trojhodinové predstavenie (s jednou krátkou prestávkou) bolo plné vynikajúcich individuálnych výkonov, ktoré nám spríjemnili večerný čas, pošteklili bránice a zanechali  v nás výborný dojem.

          • Exkurzia do Viedne

          • ​​​​​Autor: Pia Luisa Ercolano; Kvinta​​​​​

            V piatok 23. 09.2022 sme sa vybrali na exkurziu do Viedne. Očakávania boli veľké,  nakoľko sme mali navštíviť viacero zaujímavých miest. Medzi  ostatnými určite najviac  lákala kancelária OSN.  Jej  priestory nám veľmi pútavo predstavili naši sprievodcovia tak v anglickom ako aj v nemeckom jazyku. Po obede v centre mesta sme sa vybrali spoznávať aj ostatné pamiatky. Klenotnica Hofburg každého očarila úchvatnými exponátmi,   exkurziu  sme ukončili prehliadkou  Prírodovedného múzea, kde sme mali možnosť získať ucelený prehľad o dejinách našej planéty od hmyzu cez drahokamy a minerály až po vtákojaštery.  Zaujala nás aj prehliadka sály meteoritov, ktorá je najstaršia a najväčšia svojho druhu na svete. Unavení,  spokojní a vďační pedagógom  sme sa večer vrátili domov.  Som presvedčená, že získané informácie a poznatky nám budú aj v budúcnosti veľmi užitočné.

          • Deň sliviek

          • Autorka: Agáta Válková, Tercia

            V pondelok 12.9. sme navštívili Gazdovský dvor v Turej Lúke. Hlavnou témou bola výroba slivkového lekváru a slivovice. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o tom, ako v minulosti robili slivkový lekvár a myslím, že to mali oveľa tažšie ako dnes. Zároveň sme si mohli všetko vyskúšať. Najprv sme slivky očistili, potom sme ich vykôstkovali  a nakoniec sme miešali lekvár v kotli. Pri odchode sme ochutnali chlieb s lekvárom a teplý čaj. Všetci sme si to užili.

          • Hodina dejepisu v Múzeu Senica

          •  Autor: Bibiána Šimonová, IV.A, foto: Monika Matúšová, Oktáva a Patrik Kassay, IV. A

             

            Dňa 8. 9. 2022 sme sa my, maturanti z dejepisu, vybrali do senického múzea na veľmi zaujímavú a poučnú výstavu o heydrichiáde. Výstava bola interaktívna a mali sme možnosť vidieť aj originálne písomné historické pramene v digitálnej podobe. Dôležité informácie boli doplnené mnohými fotografiami, ktoré nám umožnili lepšie pochopenie tohto neľahkého obdobia našich dejín. Pri odchode sme mali mnoho rôznych pocitov. Cítili sme smútok, ale taktiež vďačnosť našim odvážnym predkom, ktorí boli ochotní položiť vlastný život za našu krajinu. Chceli by sme sa poďakovať zamestnancom múzea a samozrejme aj našej pani profesorke Z. Pípovej, ktorá nás na výstavu zobrala.

          • NEZABUDNUTÍ SUSEDIA

          • Evan Hendricken, II. A

             

            V piatok 9. 9. 2022 sme sa aj my, vybraní študenti nášho gymnázia, zúčastnili pietnej akcie NEZABUDNUTÍ SUSEDIA v Múzeu Senica, aby sme si uctili obete holokaustu.

            Pri tejto príležitosti sme si pripomenuli smutné výročie vydania diskriminačného nariadenia vlády Slovenského štátu o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex, vydaný 9. septembra 1941.

            Je nesmierne dôležité si takto každoročne pripomenúť osudy obetí neospravedlniteľných činov fašistického režimu a oboznamovať sa s neľudským zaobchádzaním a zločinmi, ktoré na nich boli spáchané.

            Aj keď už sú tieto udalosti súčasťou histórie, nezabúdajme na ľudí, pre ktorých nie sú ničím ako bolestné spomienky.

          • Koncoročný výlet Kvinty

          • Autor: Monika Kaňová, Kvinta

            Posledný júnový víkend sme strávili na turistickom výlete s p.profesorom Ravasom a p.profesorkou Blažekovou v Nízkych Tatrách. Ešte v deň príchodu sme navštívili rozhľadňu aj Vrbické pleso. Nasledujúci deň sme sa vybrali na Chopok. Túra bola náročná, ale ten nádherný výhľad stál za to. Počas výletu sme ešte stihli vyskúšať bobovú dráhu, spoznať krásy Demänovskej jaskyne i okúpať sa vo vírivke. Z výletu si odnášame príjemné spomienky a tešíme sa ďalšie spoločné zážitky.

          • III.A a exkurzia na Okresnom súde v Senici

          • Autori: Mgr. Marta Horňáčková, Mgr. Silvia Blažeková

             

            Dňa 13.6 2022 sa študenti III.A v rámci OBN zúčastnili exkurzie na Okresnom súde v Senici.

            A nebola to len taká prehliadka priestorov súdu.

            JUDr. Ľuboš Ondrejička – sudca OSS nám umožnil, aby sme mohli byť svedkom skutočného súdneho pojednávania. V prvom prípade bolo riešené PORUŠOVANIE DOMOVEJ SLOBODY a v druhom prípade VYHRÁŽANIE SA SO ZBRAŇOU.

            Študenti tak mohli sledovať prácu prokurátora, obhajcu, sudcu a súdnej úradníčky. Videli tiež prácu justičnej stráže i polície.

            Treba však uznať, že učiť sa v triede informácie z trestného práva je jedna vec a vidieť to všetko v skutočnosti je úplne iné, emotívne, poučné a zaujímavé. Väčšine študentov a aj vyučujúcej vôbec nebolo príjemné vidieť človeka v putách.

            Poďakovanie patrí i rodičom Patrika Kassaya, ktorí nám túto zaujímavú exkurziu sprostredkovali.

            Boli sme milo prekvapení ústretovosťou pána sudcu, prokurátora i obhajcu.

            Patrí im veľké ďakujeme.

          • Astronomické aktivity na našom gymnáziu

          • Autor: RNDr. Svetozár Štefeček

            Členovia astronomického krúžku nás už zopár rokov úspešne reprezentujú na súťažiach venovaných tejto krásnej prírodnej vede. V Astronomickej olympiáde sme síce tento rok absentovali, v súťaži Čo vieš o hviezdach sme však kontinuitu zachovali.

            Okresné kolo zabezpečovalo Záhorské osvetové stredisko v Senici v spolupráci s Hvezdárňou Sobotište, krajské kolo sme realizovali v priestoroch Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci. Tu nás síce porazili naši odvekí rivali z Galanty, ale za vzornú reprezentáciu školy určite vyslovíme poďakovanie Pavlovi Gašparovi (1. A), Verene Pekarovej i Tereze Šagátovej (obe 2. B).

            Naši súčasní, ale aj bývalí (a dokonca aj budúci) študenti sa takisto zapojili do projektu cezhraničnej spolupráce Astronómia bez hraníc. Prvým veľkým podujatím bol Deň astronómie v apríli v Sobotišti, na konci júna sme sa na podobnej akcii stretli v partnerskom meste – Veselí nad Moravou. Pozitívom bolo, že na moravskej strane nám počasie prialo a tak sme okrem prednášok mohli okúsiť i pozorovanie jasnejších objektov.

            Akcie zmieneného projektu budú pokračovať i v druhej polovici leta a určite nás obohatia o nové poznatky a skúsenosti. Ale o tom zasa niekedy nabudúce ...

          • Škola v prírode - Kvarta

          • Autor: Klára Kučerová, kvarta

            V dňoch od 20.6. – 24.6.2022 sme sa zúčastnili školy v prírode Fantázia na Starej Myjave. V pondelok sme sa ráno ubytovali a spoznávali okolie. Poobede každý deň nasledovali tzv. kluby, ktoré sme si mohli ľubovolne vybrať. Na výber boli napríklad športové hry, štvorkolky, tvorivé dielničky a ďalšie aktivity. Každý večer sme mali program s animátormi, po ktorom sme si vždy vykričali hlasivky na diskotéke. V utorok doobeda sme boli na prechádzke v okolitých lesoch. V stredu sme sa autobusom vybrali na Myjavu kde sme navštívili Múzeum Slovenských národných rád a evanjelický kostol.  Vo štvrtok sme sa boli člnkovať na neďalekej priehrade, v ktorej sme sa potom aj okúpali. Večer sme si spravili zábavu strašením detí, ktoré taktiež boli s nami účastní školy v prírode. V piatok sme sa už len zbalili, rozlúčili a išli domov.

          • Exkurzia do Viedne 15.6.2022

          • Autor: Petra Simonová, Sexta​​​​​​​​

            Prvou zastávkou bolo Prírodovedné múzeum, odkiaľ sme sa popri parlamente a novej radnici presunuli do budovy Viedenskej univerzity. Prechádzkou po historickom centre Viedne sme navštívili cisársku klenotnicu v Hofburgu, Stephansplatz a Schönbrunnske záhrady.
            Naším hlavným sprievodcom bola p. prof. Maliariková a dohliadali na nás p. prof. Pípová a p. prof. Jurigová.

          • René Anasoft litera gymnazistov

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            René  Anasoft litera gymnazistov – študentská verzia najprestížnejšej literárnej ceny  na Slovensku štartuje 6. ročník

            Finále minuloročnej  ceny študentov bolo emotívnou diskusiou dvoch táborov čitateľov stredných škôl Slovenska: takmer polovica študentov zdôrazňovala dôležitosť a nutnosť  etickej a poznávacej funkcie literatúry argumentujúc románovou prvotinou Prípad starej dámy Nataše Holinovej, ktorá ich zasiahla príbehom o bytovej mafii, o permanentnej korupcii na Slovensku, o žene, ktorá prežila holokaust, ale nakoniec bola spoločnosťou okradnutá a zneužitá. Druhá polovica študentov oceňovala moderný spôsob písania o témach, s ktorými dospievajú: zredukovanie sociálneho života do online prostredia v texte Nič sa nestalo Zuzany Šmatlákovej  a témy vzťahov s nosnou témou inakosti v poviedkach Barbory Hrínovej Jednorožce. Už minulý ročník organizátorov a porotu prekvapilo a následne pozitívne hodnotila, že študentov oslovuje písanie o minulosti, ak sa analyzuje a posudzuje problém viny, demýtizácia, odkrývanie pravdy, opakovania sa histórie. Možno preto v tomto ročníku dominujú náročné a možno pre mnohých depresívne texty s výchovným smerovaním.

            1. Mariana Čengel Solčanská: Proces s mŕtvym (Ikar, 2021)

              

            Autorka, ktorú sme vo februári 2021 „spovedali“ počas besedy s našimi študentmi, už vtedy avizovala svoje a národné vyrovnanie sa s témou osobnej a kolektívnej viny v kauze Jozef Tiso a transporty židovských občanov do pracovných, koncentračných a vyhladzovacích táborov. Ešte stále sa nájdu takí, ktorí vinu kňaza a prezidenta spochybňujú a argumentujú teóriou „menšieho zla“ a jeho nevedomosťou. Mariana Čengel Solčanská nám v mozaike faktov a príbehu odkrýva aj archívny materiál, z ktorého sa dozvedáme, ako si Jozef Tiso prečítal správu Wetzlera a Vrbu o živote v koncentračnom tábore. Stúpenci histórie ocenia rozhovory Tisa s advokátom Žabkayom, súboj žalobcu doktora Rašlu s Tisom a portrét človeka, ktorý seba i iných presvedčil o svojej pravde. Pokrivenie histórie, manipulácia, zlo, propaganda a história sa opakuje i v súčasnosti.

             

            1. Nicol Hochholczerová: Táto izba sa nedá zjesť (KK Bagala, 2021)

             

            22-ročná autorka napísala príbeh o 14-ročnom dievčati, ktoré sa zaľúbilo do svojho učiteľa a ten ju zneužil a využíval viacero rokov. Príbeh, ktorý rezonuje v posledných rokoch v rôznych verziách a ktorý je príbehom autentickým a autobiografickým. Text bol však vzhľadom na citlivosť témy stiahnutý a kniha nie je k dispozícii pre čitateľov a účastníkov projektu René.

             

            1. Jana Micenková: Krv je len voda (Marenčit PT, 2021)

             

            Rodinné vzťahy s každodennou rutinou a finálnou odcudzenosťou v psychologickom románe o živote troch členov rodiny v priebehu troch rokov. A pre mnohých zrkadlo pre hru, masky, introvertnosť, dominanciu a submisívnosť, pre egoizmus a stratu empatie.

             

            1. Arpád Soltész: Zlodej (Ikar, 2021)

             

            Investigatívny žurnalista a komentátor (či glosátor) politiky, ten, čo napísal legendárny film Sviňa, reflektuje literárny dokument o 90. rokoch mafie, privatizácie, legitímneho kradnutia, až rozkrádania, skorumpovanej polície a súdnictva.  „Beletrizovaná kronika ekonomických zločinov“, keď je „život ako torta – čím viacej si z neho odkroja ostatní, tým menej zostane tebe.“

             

            1. Marek Vadas: Šesť cudzincov (KK Bagala, 2021)

             

            Známy a najmä mladšími kategóriami obľúbený autor sa nečakane tiež inšpiruje históriou. Ako podklad použil protirómsky pogrom v malej obci Pobedim na JZ Slovensku v roku 1928. Milí, pracujúci a bohabojní občania tu zlynčovali šesť nevinných rómskych spoluobčanov a neboli odsúdení. Je to text o zle v nás, o tom, že mnohí z nás sú schopní zla, ak sa im naskytne príležitosť, ak sú manipulovaní, ak...

             

            Päť textov 6. ročníka je spätých závažnými, frustrujúcimi a morálnymi príbehmi: holokaust, násilie, zneužívanie, mafia, obohacovanie, rozklad rodiny. Aj preto sme sa rozhodli čítať takúto literatúru a rozprávať sa o závažných témach so staršími – čítať budeme v budúcej IV.B a III.B. Predpokladám, že smerom k organizátorom vyšleme aj posolstvo o nutnosti zábavnej a estetickej funkcie literatúry.

            Ak sa chcete zapojiť, požiadajte o knihy vaše vyučujúce slovenského jazyka, prečítať si môžete aj všetky texty minulých ročníkov, ktoré máme v školskej knižnici.

            Tešíme sa na interpretácie a čitateľské besedy s vami po prázdninách, tiež na osobné stretnutie s niektorým nominovaným autorom 6. ročníka.

             

          • Naša bezmobilová škola v prírode

          • Autori: žiaci Sekundy

            Dňa 13.6.2022 sa začal náš týždenný pobyt bez mobilov  v škole v prírode v Bojniciach. V utorok sme navštívili Bojnický zámok, ktorý nás zaujal svojou históriou.V stredu nás čakala nočná prehliadka Múzea praveku s fakľami, vďaka ktorým sme si ju užili ešte viac. Nasledujúci deň sme navštívili ZOO, v ktorej sme videli veľa druhov vtákov, jelene, slony a najviac nás bavili opice. Vo voľnom čase sme hrávali volejbal alebo vypĺňali kvízy z rôznych predmetov, ktoré sme si sami pripravili. Večery sme trávili rozprávaním sa a hraním hier. Napriek tomu, že sme nemali so sebou mobily, máme veľa zaujímavých zážitkov.

            A na záver zopár postrehov od samotných žiakov:

            „ V škole v prírode sme sa veľmi bavili. Na telefóny sme ani nepomysleli. Keď sme boli bez telefónov, tak sme sa lepšie spoznali. Radi by sme tam ešte zostali.“

            „V škole v prírode mi bolo výborne. Všetci sme sa tam lepšie spoznali a aj tí, ktorí sa v škole spolu veľmi nerozprávali, sú teraz dobrí kamaráti. Všetky atrakcie a výlety boli super, ale najviac sa mi páčilo Múzeum praveku, lebo tam bola dobrá atmosféra a vždy ma zaujímal praveký život.“

            „Moje pocity zo školy v prírode: bolo tam celkom fajn. Oddýchli sme si od telefónov, program a ubytovanie bolo dobré a kľudne by som si to zopakoval.“