• Celoštátne kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

Po dvoch rokoch dištančného súťaženia sa 14. ročník  Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry konal 25. – 26. apríla 2022 v Bratislave. 24 súťažiacich si v troch kategóriách otestovalo svoje jazykové i literárne vedomosti, štylistické zručnosti a tvorivosť pri transformácii textu, tiež rečnícke schopnosti. V kategórii B (študenti 1. a 2. ročníka gymnázií) nás reprezentovala víťazka krajského kola Simonka Parízková z I.A, ktorá obsadila 6. miesto a je úspešnou riešiteľkou. Úskalím sa pre súťažiacich stala úloha transformovať teóriu haiku (klasická japonská sedemnásťslabičná báseň tvorená tromi veršami: 5 – 7 – 5-slabičný) z výkladového slohového postupu do rozhovoru študenta a učiteľa. Po dvoch školských rokoch mlčania pri kamerách sa prekážkou stala aj disciplína vytvorenia a prednesenia textu o zvyšovaní podielu anglickej lexiky v slovenčine.

Simonke Parízkovej úprimne ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

• OLYMPIÁDA V RUSKOM JAZYKU

• Autor: Mgr. Marta Horňáčková

Dňa 21.3.2022 našu školu reprezentovala Kristínka Pagáčiková v Krajskom kole olympiády v ruskom jazyku.

Umiestnila sa na krásnom 2.mieste.

SRDEČNE BLAHOŽELÁME!!!!!!!!

• Kultúra kulminuje

• Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

Vo štvrtok 21.04. nadišiel pre žiakov kvinty a 1.C túžobne očakávaný výlet za kultúrou. Pôvodne plánovanú shakespearovku prekazil úraz herca, ale Divadlo Astorka Korzo ´90 v Bratislave ponúklo divákom náhradu v podobe predstavenia Malér podľa predlohy švajčiarskeho prozaika, dramatika a výtvarníka Friedricha Dürrenmatta. I keď sme namiesto renesančnej komédie absolvovali kritiku spoločenských javov 20. storočia s detektívnou zápletkou, nemuseli sme vôbec ľutovať. Mali sme možnosť zamyslieť sa nad ziskuchtivosťou človeka, ale aj zasmiať sa nad jeho grotesknosťou, ktoré nám sprostredkovali osviežujúce výkony obľúbených hercov, napríklad Lukáša Latináka, Maja Labudu či Marty Sládečkovej.

Okrem návštevy divadla si študenti aj profesori vychutnali slnečné prechádzky po nábreží Dunaja či večerné rozospievané historické centrum cestou naspäť.

Ďakujeme za pomoc s organizáciou výletu p. prof. Ľubomírovi Staňovi a tešíme sa nabudúce.

Link na stránku Astorky: https://www.astorka.sk/event/443140/maler

• Ó sláva hviezd ó sláva

• Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.

21. 4. 2022 sa takmer celé naše gymnázium zúčastnilo divadelného predstavenia v senickom Dome kultúry. Kus s názvom Ó sláva hviezd ó sláva nám prišlo zahrať Teatro Colorato z Bratislavy.  Toto nevšedné divadelné spracovanie troch Hviezdoslavových balád: „Margita", „Zuzka Majerovie" a „Anča" bolo plné spevu, živej cimbalovej hudby, nádhernej poézie a energických výkonov hlavných protagonistiek. Všetci sme si iste užili atmosféru plnej divadelnej sály, aj príjemnú prechádzku jarnou Senicou pri presune.

Ďakujeme a nech takýchto akcií už len pribúda.