• Vážení rodičia piatakov a deviatakov, zverejňujeme kritéria na prijatie

• Situácia nám stále neumožňuje zorganizovať DOD ako pominulé roky.

Prinášame vám niekoľko dôležitých informácií prostredníctvom našej stránky:

• Prijímame 19 žiakov do osemročného gymnázia a 66 do štvorročného gymnázia.
            • Kriteria_na_prijatie_4r.2021-22.pdf
            • Kriteria_na_prijatie_8.r._2021-22(1).pdf
            • Podanie prihlášky riaditeľovi ZŠ najneskôr do 8. 4. 2021, na študijný odbor gymnázium sa nevyžaduje potvrdenie zdravotnej spôsobilosti.
            • Termín prijímacieho konania pre 8-ročné i 4-ročné gymnázium je rovnaký: 1. termín 3. 5. 2021, 2. termín 10. 5. 2021

Ďalšie otázky vám zodpovie kariérny poradca školy Mgr. Peter Chlupík. Neváhajte a pripojte sa na "virtuálny DOD" prostredníctvom ZOOM každý pondelok v čase 10:30 - 11:10 a potom poobede od 16:30 - 17:10.

ID na zoom : 9882123989

heslo: Chlupik

Osobnú prehliadku školy si môžete dohodnúť na tel. čísle: 0346941315.

• Šeptuchy sú René

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

Študenti vo finále projektu a ceny René - Anasoft litera gymnazistov rozhodli o najpríťažlivejšej knihe pre stredoškolského čitateľa.

Súčasťou ceny Anasoft litera je aj vyhlasovanie študentskej ceny René - Anasoft litera gymnazistov, v ktorej o laureátovi rozhodujú študenti stredných škôl. Cenu udeľujú študentky a študenti od roku 2017 jednej z piatich nominovaných kníh, ktoré pre nich vyberú práve členovia poroty Anasoft litera. V tomto školskom roku sme čítali knihy Šeptuchy Aleny Sabuchovej, Čepiec Kataríny Kucbelovej, historický román Jánošík Mariany Čengel Solčanskej, historickú detektívku Les prízrakov Juraja Červenáka a postmoderný text Petra Balka Ostrov.

Úprimne sa chcem poďakovať študentom septimy, I.B a II.B, ktorí spolu so mnou knihy čítali, diskutovali ešte v septembri prezenčne i  počas besedy s režisérkou a spisovateľkou Solčanskou a špeciálne poďakovanie patrí Leonardovi Komárkovi, ktorý v online besede texty so mnou analyzoval a zastupoval nás vo finálnej takmer trojhodinovej diskusii 29. marca. Leonard v diskusii so študentami z celého Slovenska obhajoval náš výber – román Jánošík, ktorému sme dali hlas aj pod vplyvom vydarenej besedy s autorkou. Záverečná beseda online sa konala pod taktovkou koordinátorky projektu Sone Urikovej, Miroslavy Vallovej, prekladateľky a redaktorky a porotkyne Zuzany Belkovej. Prebiehala v troch kolách: obhajoba delegáta top knihy školy (zapojilo sa 20 stredných škôl, diskutovalo 15), postrehy poroty a vyučujúcich a „rozstrel“ najlepšie hodnotených kníh – v tomto prípade argumenty pre texty Ostrov a Šeptuchy.

Náš hlas patril Jánošíkovi pre prepojenie histórie s beletriou a postupmi scenáristiky, demýtizáciu Jánošíka, tri vrstvy v knihe: osobný príbeh Jánošíka, reflexia o vplyve historických udalostí a moci na priemerného človeka a historický kontext stavovských bojov. Spísala som argumenty pre knihy Ostrov a Šeptuchy, ktoré prezentovali študenti. Berte ich ako reklamu na čítanie a uvedomenie si, že čítanie má zmysel, zmysel má aj naša interpretácia a úvaha nad textami.

Peter Balko: Ostrov – autor si vytvoril vlastný žáner, v ktorom vnímame realitu, detektívku i fantasy. Zaujať nás môže ľudský príbeh rivality otca a syna, ich hľadanie cesty k sebe, v románe však nájdeme aj postoj autora k sebe a k vlastnému písaniu a jedinečným sa zdá byť aj osobný vzťah Balka k postavám. Balko nám otvára aj pohľad na literárnu scénu, melanž ešte dopĺňa skrytý motív Slovenského štátu a vojny. Čítajte, ak hľadáte pátranie, skladanie, fantáziu!

Alena Sabuchová s textom Šeptuchy získala aj ocenenie Anasoft litera a Cenu Jána Johanidesa. Študenti naozaj hodnotili text s nadšením: román ich oslovil prostredím, charaktermi postáv, vizualizáciou prostredia, blízkosťou veku hlavných postáv, unikátnym pohľadom na neznáme, magickým realizmom, svetom prírody a liečiteľstva i posolstvom, že v našich životoch má vždy priestor niečo metafyzické, keď nám už nič iné v živote nezostáva.

Teším sa na ďalší ročník, ktorý začína už v máji!

• Víťazstvo v Krajskom kole Olympiády vo francúzskom jazyku v školskom roku 2020/21

• Autor: Mgr. Miriam Suchovská

Dňa 29. marca 2021 sa uskutočnilo online krajské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku. Za našu školu súťažil v tomto školskom roku iba Jozef Pukančík z 3.A v kategórii 2.C, ale zato veľmi úspešne!

Jozefovi sa darilo výborne, s prehľadom vyhral vo svojej kategórii a bude našu školu reprezentovať v celoštátnom kole, ktoré by sa malo konať 7.-8. júna 2021 v Bratislave.

Bude ho tam čakať tvrdá konkurencia z celého Slovenska, preto mu držíme päste a prajeme veľa úspechov! BON COURAGE!

Ďakujeme a srdečne blahoželáme!

• Valéria Mrázová – víťazka krajského kola Geografickej olympiády

• Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

26. marca 2021 sa uskutočnilo krajské kolo Geografickej olympiády dištančnou formou. Pekný úspech sa podaril študentke 4. A  Valérii Mrázovej. V kategórii Z (riešenie geografického testu) skončila medzi 60 účastníkmi v Trnavskom kraji na 1. mieste a postúpila do celoslovenského kola. Nestratil sa ani tradičný účastník Geografických olympiád Tomáš Jančí zo 4. B, ktorý skončil ako úspešný riešiteľ na 11. mieste.

Obom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.