Študenti vo finále projektu a ceny René - Anasoft litera gymnazistov rozhodli o najpríťažlivejšej knihe pre stredoškolského čitateľa.
Súčasťou ceny Anasoft litera je aj vyhlasovanie študentskej ceny René - Anasoft litera gymnazistov, v ktorej o laureátovi rozhodujú študenti stredných škôl. Cenu udeľujú študentky a študenti od roku 2017 jednej z piatich nominovaných kníh, ktoré pre nich vyberú práve členovia poroty Anasoft litera. V tomto školskom roku sme čítali knihy Šeptuchy Aleny Sabuchovej, Čepiec Kataríny Kucbelovej, historický román Jánošík Mariany Čengel Solčanskej, historickú detektívku Les prízrakov Juraja Červenáka a postmoderný text Petra Balka Ostrov.
Úprimne sa chcem poďakovať študentom septimy, I.B a II.B, ktorí spolu so mnou knihy čítali, diskutovali ešte v septembri prezenčne i počas besedy s režisérkou a spisovateľkou Solčanskou a špeciálne poďakovanie patrí Leonardovi Komárkovi, ktorý v online besede texty so mnou analyzoval a zastupoval nás vo finálnej takmer trojhodinovej diskusii 29. marca. Leonard v diskusii so študentami z celého Slovenska obhajoval náš výber – román Jánošík, ktorému sme dali hlas aj pod vplyvom vydarenej besedy s autorkou. Záverečná beseda online sa konala pod taktovkou koordinátorky projektu Sone Urikovej, Miroslavy Vallovej, prekladateľky a redaktorky a porotkyne Zuzany Belkovej. Prebiehala v troch kolách: obhajoba delegáta top knihy školy (zapojilo sa 20 stredných škôl, diskutovalo 15), postrehy poroty a vyučujúcich a „rozstrel“ najlepšie hodnotených kníh – v tomto prípade argumenty pre texty Ostrov a Šeptuchy.
Náš hlas patril Jánošíkovi pre prepojenie histórie s beletriou a postupmi scenáristiky, demýtizáciu Jánošíka, tri vrstvy v knihe: osobný príbeh Jánošíka, reflexia o vplyve historických udalostí a moci na priemerného človeka a historický kontext stavovských bojov. Spísala som argumenty pre knihy Ostrov a Šeptuchy, ktoré prezentovali študenti. Berte ich ako reklamu na čítanie a uvedomenie si, že čítanie má zmysel, zmysel má aj naša interpretácia a úvaha nad textami.
Peter Balko: Ostrov – autor si vytvoril vlastný žáner, v ktorom vnímame realitu, detektívku i fantasy. Zaujať nás môže ľudský príbeh rivality otca a syna, ich hľadanie cesty k sebe, v románe však nájdeme aj postoj autora k sebe a k vlastnému písaniu a jedinečným sa zdá byť aj osobný vzťah Balka k postavám. Balko nám otvára aj pohľad na literárnu scénu, melanž ešte dopĺňa skrytý motív Slovenského štátu a vojny. Čítajte, ak hľadáte pátranie, skladanie, fantáziu!
Alena Sabuchová s textom Šeptuchy získala aj ocenenie Anasoft litera a Cenu Jána Johanidesa. Študenti naozaj hodnotili text s nadšením: román ich oslovil prostredím, charaktermi postáv, vizualizáciou prostredia, blízkosťou veku hlavných postáv, unikátnym pohľadom na neznáme, magickým realizmom, svetom prírody a liečiteľstva i posolstvom, že v našich životoch má vždy priestor niečo metafyzické, keď nám už nič iné v živote nezostáva.
Teším sa na ďalší ročník, ktorý začína už v máji!
https://www.litcentrum.sk/clanok/alena-sabuchova-je-stvrtou-laureatkou-ceny-rene