Umenie a kultúra v Múzeu Senica
- 4
Prvácke triedy a kvinta sa v priebehu novembra a decembra v rámci vyučovania predmetu umenie a kultúra zúčastnili exkurzie v Múzeu Senica. Videli stálu expozíciu mapujúcu históriu nášho mesta pozostávajúcu z archeologických vykopávok a makety starej Senice. Za odborný výklad ďakujeme kurátorovi múzea Tomášovi Motusovi, ktorý našim študentom priblížil historické fakty zábavnou formou a aktualizáciou blízkou práve tejto vekovej skupine. Určite ešte prídeme.
Školské kolo OSJL 2024
Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.
128. novembra 2024 sa na našej škole konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Účasť bola hojná. Zastúpené boli obe kategórie (B, A). Súťažilo 26 študentov, potrápil ich test, transformácia textu a ústny prejav. Medzi výsledkami niektorých súťažiacich boli len bodové rozdiely. Napokon však zápolenie našich šikovných slovenčinárov dopadlo nasledovne:
A. kategória:
1. Jaroslav Černek
2. Lejla Kristína Kočíšková
3. Alexandra Fábiková
B. kategória:
1. Alexandra Hamerlíková
2. Michaela Hrabinová
3. Lukáš Bakič
Ďakujeme všetkým za účasť, postupujúcim želáme veľa šťastia v krajskom kole a tešíme sa na budúci ročník.
Cena René má prvýkrát dvoch laureátov – Katarínu Vargovú a Pavla Dvořáka
Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová
428. novembra 2024 sme vlakom cestovali do Bratislavy, aby sme v argumentačnej diskusii so študentami 15 gymnázií a stredných škôl z celého Slovenska rozhodli o víťazovi ceny René Anasoft litera gymnazistov a stredoškolákov. Viezli sme nášho hovorcu Branislava Konráda zo IV.A, ktorý predniesol argumenty spolužiakov, svoje pocity i postrehy, prečo študenti našej školy rozhodli, že najzaujímavejším textom pre nás je novela Kataríny Vargovej Severné more. Na návštevu SNG, kde sa o knihách diskutovalo v atraktívnom priestore Knižnice Kornela a Nade Földváriovcov, prišla väčšina študentov IV.A, ktorí prijali pozvanie ako poďakovanie, že sa do projektu zapojili 4 roky. Kým si štvrtáci prezerali aktuálne výstavy: Architekt Dedeček, Moderna, Sakrálne umenie, Model: Múzeum súčasného umenia, hovorca každej školy rozprával, ako prebiehal projekt a hlasovanie na jeho škole.
Študenti v prvom kole prezentovali zaujímavé recenzie a pohľady na text a autora, za ktorého hlasovali. Často bola ich osobná voľba iná, ale až do konca dvojhodinovej diskusie obhajovali knihu svojej školy. Po prvom kole sa do užšieho finále dostali texty Severné more Kataríny Vargovej, Moja čínska dekáda Pavla Dvořáka a Hotel Balkán Miroslavy Kuľkovej. Argumentačná diskusia bola emocionálnym i intelektuálnym zážitkom, rozprávali sa študenti z Košíc, z Prešova, kolegovia z Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, z Gymnázia na Metodovej a ich výber sa zúžil na autorov Pavla Dvořáka a Katarínu Vargovú.
Mnohí z vás sa dokázali identifikovať s hrdinkou Annou novely Kataríny Vargovej. Študentov oslovila realita postavy, ktorá trpí v toxickom vzťahu s manipulátorom, ale snaží sa bojovať a vyrovnať sa s problémom. Všetci vyzdvihli množstvo tém a myšlienok, ktoré text integruje: zlé rodinné vzťahy sú príčinou, prečo hlavná postava Anna stále zotrváva v toxickom vzťahu. Človek s traumou nedokáže byť už nikdy skutočne šťastný. A presne druhá polovica stredoškolákov lobovala za tému Číny. Ozvali aj negatívne hlasy, že text nie je beletriou, je to jednoduchý populárno-náučný text, ktorý v podstate idealizuje totalitnú Čínu, autor úplne nezvládol kompozičnú a štylistickú zložku... No videli ste aj očarenie chlapca Pavla Dvořáka, ktorý si už ako stredoškolák išiel plniť do Číny svoj sen. Z nadšeného chlapca sa stal muž, vidí mnohé problémy, ale nadchýna sa históriou, kultúrou a medziľudskými vzťahmi. V Číne si založí rodinu, pracuje, stále objavuje niečo nové. Vnímali ste, ako v závere autor píše o osobnej traume zo smrti brata a otca. Študenti sa dlho rozprávali o pozitívach i negatívach textov, knihy veľmi dobre interpretovali. Keďže pri hlasovaní neprišlo ku konsenzu, lebo obidve knihy dostali rovnaký počet hlasov, víťazov Ceny René 2024 máme nakoniec dvoch: Katarínu Vargovú i Pavla Dvořáka.