- Národný projekt Digitálna transformácia vzdelávania a školy (DiTEdu)
Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová
V tomto školskom roku sme sa na hodinách dejepisu zatiaľ v triedach príma, II.C a III.C zapojili do testovania, overovania a vytvárania metodík s podporou rôznych digitálnych technológií pre rozvíjanie digitálnych kompetencií žiakov. Pracujeme s metodikami, ktoré pripravili experti z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a z Univerzity Komenského v Bratislave.
V príme sme pracovali až s tromi metodikami, ktoré umožnili našim najmladším študentom pochopiť evolúciu a antropogenézu prostredníctvom aplikácie Genially, na interaktívnej mape skúmali najvýznamnejšie archeologické nálezy všetkých doteraz známych predchodcov človeka. Atraktívna bola hodina, na ktorej príma prostredníctvom programu Google Earth vyhľadávala najznámejšie jaskyne s pravekými maľbami, takže mohli virtuálne vstúpiť priamo do lokality.
Ako učiteľ dejepisu som pozitívne hodnotila vyučovanie témy politické ideológie socializmu/kapitalizmu a liberalizmu v II.C. V aplikácii Mizou sme si vytvorili Chatbota, ktorý simuloval Karla Marxa a ten odpovedal študentom na otázky o socializme a kapitalizme. Umelá inteligencia pomohla študentom pochopiť podstatu teórií.
Najzručnejšie a s najväčším nasadením sme využívali digitálne metodiky v III.C – práce s UI, využitie online databáz a online encyklopédií, práca v programe Canva. Metodika Prvá svetová vojna bola zameraná na vizuálne historické pramene – propagandistické plagáty a pohľadnice. Študenti analyzovali plagáty propagujúce mobilizáciu štátov Dohody i Trojspolku. V poradí druhá metodika riešila okrajovú tému feminizmu. Po naštudovaní faktov v programe Canva vytvárali plagáty s motívom prvej, druhej i tretej vlny feminizmu. Zatiaľ posledná digitálna metodika nacizmus bola najzaujímavejšia. Tretiaci si v skupinách vyžrebovali mená nemeckých nacistov, zistili o nich čo najviac informácií a vytvorili opäť v programe Canva ich vizitky. Cieľom bolo pochopiť a charakterizovať nacifikáciu celej nemeckej spoločnosti.
Tieto hodiny boli pre všetkých inovatívne, zaujímavé, okrem vedomostí naši študenti mohli rozvíjať digitálne zručnosti a prácu s umelou inteligenciou.