• Olympiáda kritického myslenia

• Autor: Mgr. Lenka Krištofíková

Dňa 28.3.2023 prebehlo krajské kolo Olympiády kritického myslenia. Keďže časť testu tvoria otvorené otázky, vyhodnocovanie súťaže trvá dlhšie než zvyčajné kolá online súťaží. Čakanie na výsledky sa oplatilo, pretože v konkurencii 65, resp. 60 súťažiacich v Trnavskom kraji sa našich 5 žiakov umiestnilo nasledovne:

Kategória 1 (1. a 2. roč. SŠ + kvinta a sexta, 65 súťažiacich):

Pia Luisa Ercolano (Kvinta) - 2. miesto (úspešná riešiteľka)

Evan Hendricken (2.A) - 10. miesto (úspešný riešiteľ)

Timotej Kunštek (2.A) - 20. miesto a Simona Veselá (2.B) - 30. miesto

Kategória 2 (3., 4. a 5. roč. SŠ + septima a oktáva, 60 súťažiacich):

Bibiána Šimonová (4.A) - 35. miesto

Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a k výsledkom gratulujeme!

• ,,Bolo to také iné...“

• Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

V piatok 19. mája 2023 mali sekundáni netradičné stretnutie s poéziou. Neodohrávalo sa v škole na hodine literatúry, ale v čitárni Záhorskej knižnice. Namiesto čítania žiaci počúvali, a to nie hocikoho, ale samotnú autorku textov – poetku a rozhlasovú redaktorku Miroslavu Ábelovú. Nenútenou formou nám autorka priblížila svoju tvorivú cestu, spôsob vnímania poézie, dôležité momenty z vlastného života, ktoré sme následne mali možnosť počuť odtlačené v jej básňach. Najviac v žiakoch rezonovala myšlienka ,,písať poéziu je vlastne veľká zábava“, je to hra, priestor slobody. Neostalo len pri teórii, mali sme možnosť zahrať sa trošku v dadaistickom duchu na umelcov a výsledkom tejto tvorivej činnosti boli básne. Bez určovania veršovej schémy, bez nutnosti rýmovania, bez nezrozumiteľnosti a čakajúce na dokončenie. So skúsenosťou, že poézia sa dá písať aj inak.

• Participatívny rozpočet na stredných školách

• Po vydarených projektoch z minulého roka sa aj tento rok naši študenti snažia získať peniaze na realizáciu svojich nápadov. Projekty majú schválené, a tak v kampani sa o vaše hlasy uchádzajú:

• "Chill zóna pre štvrtácke triedy" (predkladatelia projektu - Študentská rada)
            • "Podsedáky do chladných tried" (predkladateľka projektu - B. Ľ. Bačovská, 4.B)
            • "Sprchuj sa bez hanby" (predkladateľky projektu - Kamila Pecúchová a Daniela Kassayová, 1.A)

Hlasovanie za vybraný projekt prebehne 25.5.2023 v študentskej miestnosti v čase 8:45-10:30 spôsobom demokratických volieb.