• Workshop Nelátkové závislosti a rizikové správanie mládeže

• Autor: Mgr. Marta Horňáčková

Dňa 11.10.2024 sa študenti sexty zúčastnili workshopu pod vedením pani docentky Ingrid Hupkovej. Jeho témou boli nelátkové závislosti a rizikové správanie mládeže. Získali tak informácie o duševných problémoch mladých ľudí. Žiaľ, nie je ich málo. Je však potrebné vedieť, že ak sa Vás takéto problémy týkajú, vždy je tu niekto, ku komu máte dôveru a môže Vám pomôcť, alebo Vás k pomoci nasmerovať.

• Pod vodnou hladinou v Modrej

• Autori: Natália Hlúpiková, Emma Pajpachová

7.októbra sa žiaci 2.A a sexty zúčastnili biologickej exkurzie v obci Modrá, za našimi hranicami, v Českej republike. Nachádza sa tu expozícia sladkovodných rýb a vodných živočíchov, ktoré boli rozmiestnené na dvoch poschodiach. Vo vonkajšom  areáli sme mohli vidieť  typické moravské biotopy s ich charakteristickými bylinami a drevinami a prejsť sa po „stezke praturů“.

Prehliadku sme začali v hlavnej miestnosti, kde po krátkej prednáške sme si  pozreli miniexpozíciu vodných vtákov  i cicavcov a 5 metrovú maketu vyzy veľkej.

Na prvom poschodí (3,5 metra pod vodnou hladinou) bol najväčšou zaujímavosťou podvodný presklený tunel, pomocou ktorého sme mohli pozorovať rôzne druhy rýb. Počas prechádzky týmto 8 metrov dlhým tunelom sme videli šťuky, karasy, mreny, jalce, kapry, jesetery a vyzy, ktoré dosahovali dĺžku až 2 metre.

V druhom podzemnom poschodí sme nahliadli do jazera v hĺbke až 6,5 metra,  ktorá je  obľúbeným  miestom  sumcov a jeseterov - ťažných rýb, ktoré z Čierneho mora migrovali až do rieky Moravy.

Vo vonkajšom areáli je vybudovaná rezervácia s vyvýšenou lávkou, rozhľadňou a náučným chodníkom. Tu našli nový domov praturi. V rezervácii Živej vody sa im darí, pretože tieto kopytníky majú vodu rady.

Počas nášho pobytu v Modrej sa náš prednášajúci prezliekol do potápačského výstroja a my sme mohli pozorovať jeho hru  s jesetermi a vyzou. Vďaka priaznivému počasiu a krásnemu okoliu sa exkurzia vydarila.

• Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, kategória C

• Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

9 súťažiacich z tercie a kvarty v piatok 11. októbra 2024 súperilo v troch disciplínach olympiády v slovenskom jazyku: vedomosti a čítanie s porozumením  - test, štylistická zručnosť – transformácia textu,  talent a rečnícke schopnosti s kritickým myslením a všeobecným prehľadom – ústna časť.

Sedem študentov absolvovalo súťaž ako úspešní riešitelia a prvé tri miesta patrili kvarte:

1. miesto: Sofia Amelia Lenárdová, kvarta.
            2. miesto: Adam Ravas, kvarta.
            3. miesto:  Natália Špániková, kvarta.

Víťazka Sofia Amelia Lenárdová nás bude reprezentovať v okresnom kole, ktoré organizuje 13. 11. 2024 naše gymnázium.