• Nežná zmena

          • ​​​​​​​Autor: Mgr. Anna Zburinová

            Nežná zmena je názov zážitkového workshopu, ktorý pripravila nezisková organizácia Post Bellum.

            Jeho cieľom bolo priblížiť spoločenskú atmosféru v Československu koncom 80-tych rokov 20. storočia.

            V stredu 25. októbra 2023 sa študenti III. A triedy zúčastnili tohto štvorhodinového neformálneho vyučovania v Záhorskej knižnici v Senici.

            Podujatie bolo rozdelené do viacerých blokov. Prednášku o Nežnej revolúcii, o dianí pred a po nej, striedali aktivity, ktoré preniesli našich žiakov do tohto obdobia, aby získali predstavu, čo ľudia vtedy zažívali. Každý predstavoval nejakú postavu a vykresľoval ostatným svoj životný osud a pocity. Na malú chvíľu sa z nich stali obyvatelia spoločného paneláka. Hoci boli susedia, navonok aj kamaráti, neváhali pre vlastné dobro a výhody zradiť svojho spolubývajúceho a navzájom na seba donášať. Študenti sa ukázali ako nadaní herci a svojich rolí sa zhostili naozaj skvele, ako by tú dobu skutočne zažili.

            Cieľom bolo uvedomiť si dôsledky zmien a dopady na našich občanov cez konkrétne príbehy obyčajných ľudí, mladých študentov a členov rôznych hnutí.

            Aj my si pripomeňme tieto udalosti, ktoré sa odohrali 17. novembra 1989 a odštartovali pád totalitného režimu.

          • TECHNICKÉ MÚZEUM BRNO

          • ​​​​​​​​​​​​Autor: Mgr. Iveta Mudrochová

            V polovici októbra, presnejšie 11.10.2023 sa triedy kvinta, 1.B a maturanti z fyziky zúčastnili exkurzie v Technickom múzeu v Brne. Naša škola sa tam vybrala prvýkrát, preto sme boli dobre naladení a plní očakávaní. Najskôr sme si vypočuli prednášku o geniálnom vedcovi menom Nikola Tesla doplnenú praktickými ukážkami. Vypočuli sme si zaujímavé informácie nielen z jeho vedeckej činnosti, ale aj o jeho súkromnom živote. Potom sme si vyskúšali niektoré pokusy vo fyzikálnej herni. Pamätáme si pokusy s bublifukom, elektrickým obvodom, zrkadlami, pozorovali sme javy spojené s podtlakom, ťažiskom, naklonenou rovinou, zvukom, optikou a strieľali sme laserovou zbraňou na lietajúce taniere. Následne sme si pozreli exponáty v celom múzeu. Videli sme prvú zubnú ambulanciu, prvé kaderníctvo, kováčsku dielňu a exponáty, napr. kovové husle, kovového býka aj Golema, ktorý na chvíľu ožil. Malý robot hral na bubnoch, pani sprievodkyňa spustila flašinet. V ďalšej časti sme si mohli vyskúšať, ako nevidiaci prechádza cez cestu, ako vôňou rozlíši rôzne potraviny, ako nepočujúci odčítavajú z pier, ako sa pohybuje človek na vozíku a mnoho ďalších činností. Odchádzali sme unavení, ale spokojní a nadšení. Cestu domov sme si spríjemnili dobrým jedlom. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu múzea.  

          • Beseda so spisovateľmi

          • Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

            Naša škola sa už šiesty rok zúčastnila projektu o cenu René - Anasoft litera gymnazistov, v ktorom študenti stredných škôl (aj ich učitelia) čítajú 5 vybraných kníh súčasných slovenských autorov. V priebehu jesenných mesiacov spisovatelia absolvujú s čitateľmi besedy, aby si koncom roka jeden z nich získal vavrínový veniec víťaznej knihy. Na naše gymnázium 24.10. zavítala trojica autorov: režisérka Anna Grusková (Tichý pobyt), právnička Katarína Fedorová (Vyššia moc) a redaktor a spisovateľ Dušan Taragel (Mafiánske balady), spolu s koordinátorkou Monikou Nagyovou.

            ,,Mňa to jednoducho veľmi baví.“

            V tejto súťaži, ktorú vyhlasuje Literárne informačné centrum a Anasoft litera od r. 2017, však ide o viac. Pestrý výber tém a žánrov má za úlohu posúvať mladých ľudí v osobnostnom rozvoji, ukázať im nové obzory a zoznámiť ich s aktuálnymi otázkami spoločnosti. Nikdy však netreba zabúdať, že každé - aj faktografické - literárne dielo je fikcia. O to viac sme si túto skutočnosť spolu so študentmi III.A, IV.B a sexty uvedomili pri osobnom stretnutí s autormi, skonštatujúc, že sú to vlastne celkom milí komunikatívni ľudia, nie mramorové sochy. Ich diela sú výsledkom tvorivej aktivity, dlhodobého procesu hľadania alebo dokonca psychologickou ventiláciou neriešiteľných problémov. Jednu vec však každý z nich doznal, a to fakt, že samotný proces písania ich neuveriteľne baví. Samozrejme, ako našim moderátorkám Natálii Svatej a Verene Pekarovej ochotne priznali, aj spisovateľ je smrteľník, zápasí s problémami - ,,Najťažšie je začať“ (Taragel) alebo vami začnú zmietať pochybnosti a zrazu neviete, ako ďalej (Grusková, zasekla sa a rok si dala v písaní pauzu), inokedy máte vo vlastnej domácnosti redaktora či cenzúru v osobe vlastnej dcéry (Fedorová). 

            ,,Viete, kedy bol v slovenskej literatúre prvýkrát použitý vulgarizmus?“

            Moderátorky Verena a Natália postupne kládli spisovateľom otázky, ktoré vyplynuli z interných diskusií o knihách na vyučovacích hodinách slovenčiny s pani profesorkou Pikartovou, koordinátorkou projektu na našej škole. Čítali úryvky z kníh a následne sa rozprúdila diskusia spontánnejšie, niektorí študenti v publiku nabrali odvahu spýtať sa, čo ich zaujímalo, napr. či pán Taragel plánuje vydať pokračovanie alebo aké knihy by naši hostia odporúčali čítať mladým ľuďom, debata kulminovala aj rozhovormi o kultúre, literárnej činnosti a osobnostiach na Slovensku, ktoré ešte treba vyniesť na výslnie (zásluhou pani Gruskovej dostala hrdinka jej knihy - kulturologička Alžbeta Göllnerová-Gwerková – od prezidentky ocenenie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam). Mladí ľudia určite nie sú voči týmto témam ľahostajní, čo dosvedčuje aj fakt, že k poslucháčom sa z poschodia nad telocvičňou, kde beseda prebiehala, pripojilo aj niekoľko študentov posledných ročníkov.

            Tento typ besedy sa na našom gymnáziu uskutočnil druhýkrát a treba skonštatovať, že spokojnosť bola na oboch stranách. Poďakovanie patrí spisovateľom za ochotu ísť s kožou na trh pred študentov, našim slovenčinárkam, najmä p. p. Odokienko Fodorovej za motiváciu študentov k čítaniu a p. p. Pikartovej, ktorá neúnavne komunikovala s Literárnym centrom a riešila organizačné nezrovnalosti, diskutovala so študentmi a pripravila moderátorky, a samozrejme pani riaditeľke za prípravu občerstvenia a umožneniu podmienok na besedu. Nezabúdam ani na poďakovanie študentom – ďakujem a prosím – neprestaňte čítať!

             

            Viac o projekte sa dočítate tu: https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/cena-rene

          • Interaktívna hodina biológie a dejepisu

          • Autor: Ema Poláková, 4.B

            Triedy 2.C, sexta a seminár z dejepisu 4. ročníka navštívili v pondelok 16.10. a tiež 2.A a 2.B  12. 10. obec Modrá v Českej republike, ktorá ponúka 2 zaujímavé areály: Archeoskanzen Veľkej Moravy a Živá voda, čo je expozícia sladkovodných živočíchov.

            V expozícii Živej vody sme mali možnosť vidieť v presklenom tuneli sladkovodné ryby, ktoré dosahovali dĺžku až 2 metrov. Nachádzali sa tam druhy ako napríklad pstruhy, jesetery (čo je jeden z najstarších druhov žijúci v Európe), vyzy, kapry, dokonca aj sladkovodné korytnačky. Potom sme si urobili krátku prechádzku popri vodnej nádrži a odtiaľ sme vyšli po drevenom moste na vyvýšenú promenádu, odkiaľ sme mohli sledovať pratury, výry i jastraba.

            O pár metrov ďalej sme sa presunuli k Archeoskanzenu, kde na nás čakal pán sprievodca. Opísal nám život obyvateľov Veľkej Moravy. Ocitli sme sa v neobvyklom hradisku, pretože jeho pôdorys nebol oválneho tvaru. Nazreli sme do zemníc a polozemníc (sú to obydlia zahĺbené a čiastočne zahĺbené do zeme), do paláca, v ktorom sídlil vladyka (vodca), do školy, kde okrem učenia  kňaz a jeho učni mali vyhradené miesto tiež na spanie. Vedeli ste, že do jednej zemnice sa zmestilo až 16 ľudí? Nie, nespali na sebe, ale v sede pritúlení k sebe, aby im neunikalo teplo. A ak sa bavíme o teple, v škole v skanzene nám nebolo celkom príjemne, pretože tam poriadne prefukovalo, a tak napriek tomu, že sme sedeli tesne vedľa seba, bolo nám chladno.

            Výlet sa aj vďaka priaznivému počasiu veľmi podaril a my si so sebou odnášame viac ukotvené učivá.