• iBobor

• V dňoch od 8. do 12. novembra 2021 sa uskutočnil už 15. ročník informatickej súťaže iBobor. Zúčastnilo sa ho celkovo 102 813 súťažiacich z 1378 škôl. Naši študenti si tiež otestovali svoje vedomosti a zručnosti z riešenia úloh z rôznych oblastí informatiky.

V jednotlivých kategóriách súťažili:

- kategória Benjamíni Júlia Chropúvková, Erik Lukáš Slovák (Príma), Linda Machová, Juraj Oslej, Eliška Tršková, Aneta Válková, Šimon Vícen, Zuzana Zavřelová, Agáta Válková (Sekunda)

- kategória Kadeti Katarína Belicová, Matej Brezovský, Pia Luisa Ercolano, Klára Kičková, Carmen Klimková, Michal Kubica, Klára Kučerová, Šimon Šinko (Kvarta),

- kategória Juniori Ondrej Cibula, Natália Hesková, Rebeka Kotrčová, Henrieta Kudláčová, Adam Matula (I.C), Jakub Fischer (Sexta), Filip Halaš, Ondrej Hološka (I.B),

- kategória Seniori Shadije Bordáčová, Jakub Daniš, Ivan Deák, Juraj Gergel, Martin Oslej, Ján Sukupa, Viliam Šimon (Oktáva), Sabina Buchová (IV.A), David Vdoviak (IV.C), Emma Šiflová, Karolína Škápiková, Laura Valičeková, Matej Zavřel, Matej Zloch, Radka Žáková (Septima), Patrik Opalek (III.A).

Úspešní riešitelia

• Juraj Gergel, percentil 93,96
            • Patrik Opalek, percentil 87,49
            • Martin Oslej, percentil 86,97

Úspešným riešiteľom blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť.

• Návšteva filmového predstavenia - Správa

• Autor:  Petra Simonová, Sexta

Dňa 27. októbra sa triedy Sexta, III.A a III.B v rámci vyučovania dejepisu a umenia a kultúry zúčastnili premietania slovenského koprodukčného filmu Správa v senickom kine.

Film bol natočený podľa románu Alfréda Wetzlera „Čo Dante nevidel". Rozpráva príbeh spoločného úteku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Správa je dôležitým filmom o minulosti, s ktorou by mal byť každý oboznámený. Počas záverečných titulkov odznelo niekoľko nenávistných prejavov politikov z minulosti a bohužiaľ i zo súčasnosti. Som vďačná za príležitosť vidieť tento film a v budúcnosti by som určite uvítala viac filmov s podobnou tematikou.

• Stužková slávnosť Oktávy

• Autor: Shadije Bordáčová, Oktáva

„Ciferný súčet dátumu 1.10.2021 je 7, čo je v našich končinách považované za šťastné číslo." Odznelo v príhovore našej triednej pani profesorky Mudrochovej a mala pravdu. 1.10.2021 sa uskutočnila veľmi netradičná stužková slávnosť nás - oktavánov. Na naše gymnázium chodíme už 8. rok, stala sa z nás jedna veľká rodina, a preto sme si nechceli tento významný deň nechať ujsť. Do poslednej chvíle sme sa snažili, aby všetko dobre dopadlo a my sme mohli spomínať na to, ako sme to zvládli, aj napriek všetkým negatívnym správam a neveriacim pohľadom. Naša slávnosť sa odohrávala v parku v Smrdákoch, no mali sme všetko, čo na správnej stužkovej nesmie chýbať – výzdobu, šaty, obleky, program, dobré jedlo, skvelú náladu, stužky, no najmä našich rodičov, profesorov a spolužiakov. Sme radi, že nám všetci pomohli, aby sme sa aspoň na chvíľu vrátili do starých čias, kedy sme sa mohli bežne takto stretávať. Jednoznačne budeme na tento deň ešte dlho spomínať. Možno budeme pre ostatné triedy inšpiráciou, že sa to aj napriek momentálnej situácii dá zorganizovať. Čo viac, možno budeme inšpiráciou aj pre budúce ročníky a takéto netradičné stužkové slávnosti sa stanú tradičnými. Koniec koncov nám však už nikto naše prvenstvo nezoberie.

• Štúdium na lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci

• Autor: RNDr. Iveta Petrovičová

3. novembra 2021 navštívila senické gymnázium naša bývalá študentka, v súčasnosti už absolventka lekárskej fakulty UP Olomouc, Kristína Holotová. Maturantom, nádejným študentom medicíny, priblížila "radosti a strasti" tohto náročného štúdia. Ďakujeme.