• Znovu úspešní

          • PaedDr. Anna Jankovýchová

            Aj v tomto roku sme sa zapojili do E-Twinning projektu: Našimi partnerskými skupinami sa stali školy v Belgicku, Taliansku a Poľsku. V tomto projekte s názvom „Memory matters“ s triedou 1.A. sme sa zaoberali témou kultúrneho dedičstva, a objavovali čo všetko môže patriť do kategórie kultúrneho dedičstva a hľadali sme pamätihodnosti, významných ľudí z oblasti vedy, kultúry a umenia v okrese Senica a rodných dedinách. 

            Tieto získané poznatky študenti prezentovali na hodinách anglického jazyka pomocou aplikácie Padlet. Našou snahou bolo pracovať spoločne v medzinárodných skupinách. Na spoločných videokonferenciách sme sa s partnerskými študentami zoznámili, zoznámili sme sa s jednotlivými krajinami prezentáciou vtipných videí v aplikácii Powtoon ako kto vidí partnerské krajiny.

            V ďalšom kroku sme sa zamerali na inováciu týchto elementov kultúrneho dedičstva s cieľom ako do povedomia širšej verejnosti dostať vybrané prvky kultúrneho dedičstva s našej oblasti. Študenti vypracovali pomocou aplikácie Powtoon zaujímavé videá plné nápadov ako pritiahnuť mladých ľudí do Záhorskej galérie cez zaujímavé umelecké aktivity pre deti a mládež, ako si uctiť 100 výročie  básnika a spisovateľa P.O.Hviezdoslava, alebo akými aktivitami pritiahnuť chlapcov k futbalovému klubu TJ Senica a ďalšie.

            Tieto skvelé nápady  ocenila národná agentúra E-Twinning programu a získali sme známku kvality za kvalitne vytvorený projekt. Nápady sme poskytli študentskej rade aby sa aspoň niektoré mohli realizovať pre senickú verejnosť. 

          • Beseda s Arménkou Any

          • Autor: Mgr. Erika Vícenová

            Ako vyzerá arménske písmo?  Ako znie arménčina? Aké to je, keď Arménka dokáže hovoriť plynulo po slovensky? Na tieto, ale najmä na  mnohé ďalšie otázky týkajúce sa Arménska, jeho histórie, kultúry, tradícií, pamiatok, prírodných  krás, tradičnej gastronómie a pod. dostali odpovede študenti našej školy dňa 25.6. 2021 na besede s mladou 25-ročnou Arménkou Any, ktorá už tretí rok pracovne pôsobí na Slovensku. Študenti si na besede s touto veselou mladou dámou rozšírili svoje obzory z geografie, umenia, histórie, získali  informácie o Arménsku z jej pútavej prezentácie a videa, ktoré pre nich pripravila. Ale nielen to. Hoci Any hovorí po slovensky, študovala svoj odbor cestovný ruch v angličtine (ktorú na Slovensku mimochodom v rôznych firmách a inštitúciách aj vyučuje) a celá beseda sa tak realizovala práve v anglickom jazyku. Naši gymnazisti tak mali jedinečnú príležitosť precvičiť si v tomto období (plnom obmezení v súvislosti s cestovaním do zahraničia) svoju komunikáciiu v angličtine aj mimo tradičných vyučovacích hodín. Komunikácia s Any bola veľmi príjemná a kedže na záver besedy jednu skupinu študentov mimoriadne zaujala problematika  tradičného arménskeho tanca, Any neváhala a názorne predviedla niekoľko tradičných tanečných arménskych krokov a prvkov. Ktovie, možno rozprávaním o svojej krajine zaujala študentov natoľko, že sa niektorí z nich vyberú na najbližšiu cestu práve do Arménska. :-)

          • Múzeum dopravy v Bratislave a Slavín – exkurzia po mesiacoch dištančného vyučovania

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

                 Logistika exkurzie bola v rukách študentov III.C a III.A. Sami navrhli návštevu múzea, ktoré reprezentuje historický vývoj cestnej a železničnej dopravy na území Slovenska, prehliadku Slavína, vojenského cintorína a pamätníka obetiam sovietskych vojakov počas 2. svetovej vojny. Po dlhej prestávke sme sa tešili aj z obeda v interiéroch nákupného centra Bory Mall.

            Vo štvrtok 24. 6. 2021 sme si pozreli historické bicykle s veľkým predným kolesom, ale aj zbierku bicyklov medzivojnového obdobia, motocykle zn. Čechie – Böhmerland, automobily zn. Tatra, Škoda, Praga, Aero a Jawa, Fiat..., „lampáreň“, zbierku zvonkových návestidiel, železničné vozidlá i kočíky. Expozíciu dopĺňala dioráma dopravnej kancelárie a malá výstava o dejinách lodnej dopravy na Dunaji. Slavín, pamätník v štýle socialistického realizmu, nutnosť prehliadky obradnej miestnosti, súsošie Po boji a Nad hrobom spolubojovníka, hroby 6845 vojakov, pamätník Mierová lúka pri Slavíne...

            Študenti tretieho ročníka chceli vidieť miesto, kam prichádzala každá zahraničná delegácia počas návštevy socialistického Československa. Aj takto zážitkovo sme ukončili štúdium dejepisu na gymnáziu.

          • Kurz Ochrana života a zdravia

          • Autor: Mgr. Miroslava Gergelová

            V dňoch 21.-22. júna 2021 žiaci prímy, sekundy, tercie a kvarty absolvovali kurz ochrany života a zdravia. Počas prvého dňa absolvovali v príjemnom chládku v mestskom parku (avšak v prítomnosti nepríjemných komárov) prednášku o prvej pomoci spojenú s ukážkami a nácvikom. Pán Zdenko Babíček z Civilnej ochrany sa skvelo zhostil svojej úlohy a takmer celé dopoludnie žiakom rozprával o zásadách prvej pomoci, pridal aj niekoľko zážitkov zo svojej praxe a na záver si žiaci sami mohli vyskúšať na figurínach, či by vedeli správne vykonať masáž srdca. Najlepším dôkazom toho, že prednáška žiakov naozaj zaujala je fakt, že dve dievčatá z kvarty po jej skončení  prejavili záujem stať sa členkami Civilnej ochrany :D

            Touto cestou ešte raz ďakujeme pánovi Babíčkovi a pani Šusterovej z CO za poučnú prezentáciu o prvej pomoci a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.